Teknik SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

teknik-seo-nedir-timur-atasoy

Teknik SEO kavramı genel anlamda SEO’nun en önemli ve en değerli yapı taşlarındandır çünkü web sitenizde mükemmel bir içeriğe sahipseniz, çok kaliteli backlink bağlantılarınız var ise, bunun karşılığında siteniz teknik olarak sorunlu bir yapıya sahipse tüm diğer olumlu yönleriniz arama motorları tarafından göz ardı edilebilmektedir. Kısacası teknik SEO optimizasyonları ve düzenlemeleri yaptığınız SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktadır.

Blog

Teknik SEO Neden Önemlidir?

En iyi içeriğe sahip en iyi siteye sahip olabilirsiniz.
Peki ya teknik SEO’nuz iyi değilse..?
O zaman sıralamaya girmeniz oldukça zor olacaktır.
SEO’nun en temel gerekliliği, Google ve diğer arama motorlarının web sitenizdeki sayfaları bulabilmesi, tarayabilmesi, oluşturabilmesi ve dizine ekleyebilmesidir.
Google sitenizin tüm içeriğini indekslese bile, bunun tam olarak her şeyin düzgün bir şekilde işlediği anlamına gelmediğini bilmelisiniz.
Sebebi olarak ise, sitenizin teknik SEO için tam olarak optimize edilmesi için, sitenizin sayfalarının güvenli olması, mobil cihazlar için optimize edilmiş olması , yinelenen içerik içermemesi , hızlı yüklenmesi ve teknik açıdan bir çok başka kriterin olmasıdır.

Blog

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Peki teknik SEO nasıl yapılır? Ya da teknik SEO için hangi çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İsterseniz şimdi teknik SEO nasıl yapılır sorunun cevabını detaylı bir şekilde beraber inceleyelim.

1. Web Sitenizin İndekslenmesi

Teknik SEO açısından, arama motorlarının web sitenize yönelik yapacağı ilk şey, sitenizi taraması yani sayfalarınızı tanımasıdır. Bu nedenle, site haritanızın doğru şekilde düzenlenmesi gerekmektedir ve ardından arama motorlarının sitenizdeki en alakalı sayfalarınızı tarayabilmesi için robots.txt dosyanızın hatasız oluşturulması çok önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken başlıklardandır.

2. İndekslenecek Sayfaların Düzenlenmesi

Ancak sitenizi arama motorları taradıklarında, tarama bütçesinin doğru kullanıldığından yani sitenizdeki alakalı sayfaları dizine eklemek için harcandığından emin olun. Gelin şimdi dizine eklemeniz gereken sayfaları inceleyelim ve ardından bu sayfaları nasıl düzeltebileceğiniz veya bu sayfaları düzeltmeye yönelik çabalarınızı nasıl önceliklendirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olalım.

Wen site indeksleme; dizine eklemeniz gereken sayfalar, gerçekten işiniz için önemli olan sayfalar olmalıdır. Öyleyse, KPI’nız nedir, sitenizin performansını nasıl artıracaksınız, trafiği neyin çekeceği veya stratejik olarak daha fazla sonuç elde etmek istediğiniz sayfalarınız var mı, öncelikle bu gibi soruların cevaplarını bulmakla başlayabilirsiniz.

Web sitenizin hacmi ne kadar büyükse bu soruların cevaplarını bulmakta o kadar önemli bir durum anlamına gelmektedir. Başlangıçta basit bir site ile yola çıkmış iseniz her şeyi dizine eklemek daha kolay olacaktır. Ancak siteniz büyüdükçe, bu konuda daha dikkatli olmak gerekebilir. Elbette, tüm özel ve hassas sayfaları dizine eklemek çok mantıklı olmayacaktır. Mesela hakkımızda sayfanızı, gizlilik politikası sayfalarınızı bu konuyla ilgili olarak örnek verebiliriz.

Bu tip sayfaların sitenizde yer alması kesinlikle doğru bir adımdır, ancak dizine eklenmeleri gerekli mi? Bence çok da gerekli bir olmayabilir. Bu sebeple, bu sayfalar için ‘’No İndex‘’yani indekslenmesine gerek olmadığını bildirebilirsiniz ve bunu, ilk etapta bu sayfaların taranmamasını sağlamak için robots.txt dosyanızı ayarlayarak arama motorlarına iletebilirsiniz. Dolayısıyla sitenizin indekslenmesi açısından öncelik vermeniz gereken sayfalar, trafik değeri yüksek sayfalardan oluşmalı mantığını yavaş yavaş hayata geçirmiş olacaksınız.

Yani bu çalışmalar, ya daha fazla trafik almak istediğiniz ya da zaten çok fazla trafik almakta olan sayfalar ön planda tutularak yapılmalıdır, bunun sonucu olarak web sitenize daha kaliteli trafik getirmeleri açısından stratejik öneme sahiptir. Bu şekilde daha kaliteli kullanıcı trafiği elde ederken aynı zamanda daha fazla sayıda backlink bağlantısına da sahip olabilirsiniz.

İç linkleme ağı kurmak için web sitenizde mevcut olan sayfaların dizine eklenip eklenmediğini kontrol edin. İç linkleme ağında yer alan yönlendirmelerin kalitesini olumsuz yönde etkilemek siteniz için bir kayıp olacaktır. Aynı şekilde dış bağlantı elde ettiğiniz sayfaları da kontrolünü sağlayabilirsiniz. Sitenizde bağlantı alan sayfaları analiz etmek Ahrefs, SemRush gibi SEO analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

Yani en az backlink bağlantıları sağlayan sayfalarınız kadar site içi linklemede yer alan sayfalarınızın indekslenmesi de önemlidir. Web sitenizde yer alan bir sayfanın çok geniş bir anahtar kelime hacmi mevcutsa, bu sayfa sizin için stratejik öneme sahip bir sayfa anlamına gelmektedir. Bazı sayfalar çok fazla SEO değerine sahip olmayabilir, ancak yine de kullanıcı yolculuğunuz için size çok faydalar sağlar. Örnek olarak ‘’yardım’’ sayfalarınız, muhtemelen pek çok anahtar kelime için sıralamaya girmeyeceklerdir fakat kullanıcı memnuniyeti açısından düşünüldüğünde tahmininizden daha fazla size yardımcı olacağına emin olabilirsiniz.

Potansiyel ziyaretçi ya da kullanıcı kitleniz, arama motoruna gider ve bir şeye çözüm ararsa, onları bu yardım sayfalarına yönlendirmek ve bunları kolayca bulmasını sağlamak sizin için olumlu bir değer anlamına gelmektedir. Yani genel olarak çok fazla SEO değeri yoktur, ancak yine de kullanıcı yolculuğunuz için çok faydalıdır.

Ayrıca sitenizde çok belirgin bir konuma yerleştirilen sayfaların da indekslenmesi gerekir, bunların en başında ana sayfanız gelmektedir. Ana sayfanızdan diğer sayfalarınıza yapılmış olan yönlendirmeler sonuçsuz olmamalıdır. Ziyaretçileri ulaşmak istedikleri hedefe yönlendirmeli, böylece ana sayfanızda veya kullanıcı yolculuğunuz için çok önemli olan diğer sayfalarda 404 hatası ile karşılaşılmamalıdır. Bunu önlemenin bir yolu, böyle bir sayfada herhangi bir sorun olduğunda hızlı bir şekilde uyarılmanız için bir Google Analytics özel raporu oluşturabilir ya da Search Console üzerinden kontrollerini belirli periyodlarla sağlayabilirsiniz.

Kısacası bunlar arama motorlarında yer almanız gereken sayfalar. Uzman bir SEO danışmanından bu konuyla ilgili olarak daha fazla bilgi ve yardım alabilirsiniz.

3. Teknik SEO çalışmasında önce yapılması gerekenler

Web siteniz için teknik SEO incelemelerine ya da kontrollerine başlamadan önce bazı konuları ele alıp gerekli düzeltmeleri ve düzenlemeleri gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Önceliklendirme faktörleri

• Sayfa değeri:

Sıralanan, bağlantı alan, tıklama alan sayfalar, diğer sayfalardan daha çok önem taşır ve daha hızlı düzeltmeye öncelik vermelisiniz.

• Hedef belirleme:

Sektörel olarak kendinize bazı hedefler belirlemelisiniz ve bu hedefler doğrultusunda en uyumlu olan veya KPI’ nız üzerinde etkisi olabilecek sayfalar, bir diğer öncelik vermeniz gereken konudur.

• Sıralama potansiyeli:

Yüksek sıralama potansiyeline sahip fakat düşün dönüş değeri bulunan bazı sayfalarınız olabilir. Anahtar kelime zorluk derecesi düşük ama üst sıralarda yer alan sayfalarınız ile ilgili olarak, daha hızlı sonuç almaya başlamak için o sayfayı düzeltmeye öncelik vermek isteyebilirsiniz.

• Sitedeki hataların tespiti:

Web sitenizde bulunan bazı sorunlu kısımlara öncelik vermelisiniz.

• Sitedeki hataların düzeltilmesi:

Web sitenizde yaşadığınız sorunlar da kendi aralarında farklılık göstermektedir. Bazı sorunları düzeltmek çok daha kolaydır. Teknik bilginiz yok ise eğer bununla ilgili olarak destek almanız şart. SEO alanın iyi ve referansları sağlam olan bir SEO danışmanından SEO danışmanlık hizmeti istemeniz, markanız için yapacağınız en öncelikli adımlardan biri olmalı.

teknik-seo-nasil-yapilir-timur-atasoy

SEO açısından sitenizde bulunmaması gereken sorunlar hangileri?

Teknik SEO ile ilgili olarak bir web sitenizi inceleme ve sorunlarını tespit etme konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip iseniz eğer aşağıda bahsedilen sorunları çözümlemek çok fazla vaktini almayabilir. İşte SEO açısından zararlı olan ve sitenizde bulunmaması gereken sorunları sizlere maddeler beraberce inceleyelim:

• Web site arayıcı sorunları

Web sitenizde bir sunucu hatası veya bozuk bir sayfanız olabilir, bunun sonucu olarak 4XX (Sayfa Bulunamadı) sayfaları ile karşılabilirsiniz. Kullanıcı memnuniyeti ve potansiyel sıralamanızı da etkilediği için bu tip hatalara öncelik vermelisiniz.

• Web site meta veri hataları

Eksik sayfa açıklamaları ya da eksik eksik sayfa başlıkları gibi hatalar da öncelik verilmesi gereken diğer önemli konulardandır. Tabii ki sayfalarınız zaten erişilebilir olduktan sonra düzeltmesi gereken sorunlardır.

• Web site yeniden yönlendirme hataları

Sitenizde ardarda bir yönlendirme hatası, sizin açınızdan olumsuz bir durum meydana getirmektedir. Bu nedenle, meta veri sorunlarınızı düzelttikten sonra yönlendirme hatalarınızı kontrol etmenizi öneririm.

• Web site içerik hataları

İçerik sorunları genellikle, sayfa yapısı ve sayfa içeriği ile ilgili olarak, alaka düzeyini belirleyen faktörlerdir. Örnek vermek gerekirse URL’nizde doğru anahtar kelime kullanmadığınızı tespit ettiyseniz, bu konuyla ilgili olarak gerekli olan optimizasyon ve düzenlemeleri gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. Bu örnekteki gibi detayları kapsayan hatalar aynı zamanda web siteniz yayında olduğu sürece kontrol etmeniz gereken konulardır.

Sonuç olarak;

Yukarıda bahsettiğim konular bir web sitesini incelerken, teknik SEO ile ilgili dikkat ettiğimiz başlıklardır. Tabii bu bahsedilenler yüzeysel olarak ele alınan konulardır.

Web siteniz için hangi sorunların büyük hangilerinin ise küçük olduğunu belirlemek de ayrı bir çalışma anlamına gelmektedir. Bu teknik SEO sorunlarını belirleme ve önceliklendirme sürecinde planlı ve programlı hareket etmeniz, ayrıca Google E-Tablolar ile belirli şablonlar çıkarıp o yönde çalışmalarınızı sürdürmeniz, son olarak tavsiyede bulunacağım konulardandır.