SEO için Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi

adim adim anahtar kelime gruplamanin onemi

En iyi SEO çalışması için anahtar kelime araştırmasnın önemi, SEO ve pazarlama için olduğu kadar ticari yönden de çok büyük önem arz etmektedir. Öncelikli olarak, arama motorlarında organik yeri ve konumu iyileştirmek ve sağlamlaştırmak olsa da, asıl dijital pazarlama stratejisinin 6 aylık planının alt yapısını oluşturmaktır.

Anahtar kelime araştırma çalışmasının markaya sağladığı başlıca yararları şöyle sıralayabiliriz:

Google’dan elde ettiğimiz bilgiler ışığında kullanıcı arama/anahtar kelime amacını daha iyi anlayarak kullanıcıya daha zengin içerik sağlayabilmek .

Oluşturulan içeriğin daha verimli kullanılması yöntemiyle başka pazarlama çalışmalarını destekleyen bir içerik mimarisi veya planı oluşturun. İyi yapıldığında, anahtar kelime grupları PR, PPC, sosyal medya, haber bültenleri, pazarlama otomasyonu ve daha fazlasını destekleyebilir.
SEO ve içerik üreten yazar ekiplerinin altı aydan fazla bir strateji planına uyumlu olarak çalışması gerekir.

Spam durumlardan sakınarak, anahtar kelimelerinizi oluşturduktan sonra kopya içerik olmayacak şekilde iç bağlantı ağı meydana getirilmelidir.

SEO içeriği için uzun vadeli ve her an ölçümlenebilir çözümler oluşturulmalı, anahtar kelimelerin zaman içerisinde hedeflenebilir ve ölçümlenebilir yapıda olması önemlidir.

Sayfa içi optimizasyon çalışması sayesinde SERP’lerde görünürlük artırabilir hale gelebilir.

Arama motorlarında konum ve sıralama iyi analiz edilerek ve diğer makalelerin ne için sıralandığını, neleri kapsadığını ve sonuç olarak oluşturulan içeriğe nelerin dahil edilmesi gerektiği bulunabilir ve öne çıkan snippet’ler meydana getirilebilir.

Blog

SEO içeriğinizi sorunsuz bir şekilde optimize etmek için anahtar kelime araştırma nasıl yapılır?

1) Arama Sorgularında Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi Nedir?

Arama motoru sonuçları incelemelerinde, belirlenmesi gereken ilk şey, anahtar kelime gruplarından beklediğiniz performanstır. Genelde ana sayfalar mı, ürün sayfaları mı, hizmet sayfaları mı, koleksiyon/kategori sayfaları mı yoksa makaleler mi? Her ne ise, oluşturmanız gereken içerik türü budur. Google SERP’leri sekiz makale ve iki ürün sayfası sunuyorsa, sitenizin bir makale ile sıralanması muhtemeldir. Ürün sayfalarını sıralıyorsa ve hiçbir şey satmıyorsanız, ne kadar alakalı görünürse görünsün bu anahtar kelime sizin için değildir. SEO danışmanlık hizmeti sunan kişi veya ajansların kullanıcı SEO araçları ile bu kolaylık tespit edilebilir.

Ne oluşturmanız gerektiğini öğrendikten ve o sayfayı sitenizde oluşturabileceğinize karar verdikten sonra, biraz daha derine inin ve web sitelerinin en üst sayfalarında sizinkine en çok benzeyen içeriğin ne türde olduğunu öğrenin. niş ve etki alanı otoritesi. Kapsanan konuları, başlıkları, resimleri, videoları ve GIF’leri göz önünde bulundurun.

Bu araştırma çalışması, hedef kitlenizin tam olarak ne istediğini anlamanıza ve onlara en anlamlı şekilde hizmet etmenize olanak sağlar. Ayrıca her zaman arama hacmi olan, sıralama imkanı olan içerikler oluşturmanızı sağlar.

2) Yeni içerik fırsatlarını keşfetmek için anahtar kelime araştırması

Yeni içerik fırsatlarının yanı sıra hangi içeriğin oluşturulacağını keşfetmenin bir başka yolu da arama motoru sonuç sayfaları ve bunların dikkatlice incelenmesidir.

Öne çıkan snippet’ler, video, resimler, bilgi panelleri ve “insanlar da soruyor” (PAA) gibi özellikleri ve biçimlendirmeyi kontrol edin. PAA özellikle yararlıdır; Bu, çoğu içeriğinizde yanıtlanabilecek bir soru hazinesidir. Diğer sorular için tamamen yeni bir makale veya sayfa gerekebilir, böylece içerik mimarinizi oluşturmaya ve dahili bağlantı stratejinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ek olarak, bu özellikleri entegre ederek, seçtiğiniz konulara daha fazla yer verecek, böylece anahtar kelime yoğunluğunu artıracak ve rakipleriniz arasındaki farkı kapatacaksınız. Ayrıca içeriğiniz, varsayılan anahtar kelimelerinizin aksine hedef kitlenizin dilini kullanacaktır.

3) İçerik için en uygun anahtar kelimeyi
seçilip iç linkleme
ağı kurma

Anahtar kelime grupları oluşturma, sizin aksi halde gözden kaçırmış olabileceğiniz detayları fark etmenizi sağlar. Hepsi bir makale veya web sayfasında yer alan birden fazla anahtar kelimeyi bir araya getirirseniz, odak anahtar kelimenize ve çevrimiçi varlığınıza uyacak şekilde yazmak için en iyi açıyı belirleyebilirsiniz.

Bir dizi anahtar kelimeye sahip olacaksınız ve sitenizin şu anda odaklanacağı en iyi anahtar kelimeyi belirlemek için arama hacmini, rekabetini ve web sitenizin alan otoritesini kullanabilirsiniz.

Ek olarak, dahili bağlantı stratejinizin bir parçası olarak anlamlı bağlantı metni yazabileceğiniz anlamına gelir.

4) Spam anahtar kelime kullanımının zararları

Hangi anahtar kelimeleri nerede kullandığınızı biliyorsanız, o zaman teorik olarak, anahtar kelime yamyamlığı (spam) yapmamanızda fayda var. Aynı zamanda birden çok içerik metnine aynı odak anahtar kelime kullanmanın da önüne geçmiş olursunuz. Ya da tam tersi aynı anahtar kelime için iki farklı içerik yayınlamamış olursunuz. Özellikle E-Ticaret SEO çalışmalarında bu konuya daha fazla dikkat edilmesi gereklidir.

5) Anahtar kelime kümeleme, SEO içerik planını düzene sokar ve üretkenliği artırır

Anahtar kelime kümeleme çok önemli bir stratejidir. Anahtar kelime araştırma sürecine çok fazla zaman eklerken, uzun vadede çok zaman kazandırır. Erkenden ne kadar çok anahtar kelime araştırması ve grup oluşturabilirseniz, Google sıralamalarında ve sorunsuz pazarlama stratejisinde o kadar çok geri dönüş elde etmiş olursunuz.

Web sitenizdeki her bir sayfa için, rekabet analizi için, SEO içeriği için, pazarlama stratejisi oluşturmak için, anahtar kelime grupları meydana getirirseniz ve gelecek için uygun içerik fikirlerini not ederseniz, hedeflenecek anahtar kelimeleriniz olduğundan uzun vadede planlarınızı daha net yapmış olursunuz.

Hangi anahtar kelimelerin web sitesinde hangi faydayı sağlayacağını, bir sıralama elde etmek için hangi içeriğin oluşturulması gerektiğini ve ayrıca bu içeriğin pazarlama ortamında kullanım için nasıl yeniden kullanılabileceğini size sunan tek bir belgeden çalışabilir.

Anahtar kelime araştırmasının önemi

Anahtar kelime araştırma çalışması, SEO ‘yu gerçekleştirmeden önce yapılan hazırlık çalışması olarak düşünebilirsiniz. Tıpkı yemek pişirmeden önce malzemelerin alışverişinin gerçekleştirilmesi gibi. Bu önemli adımı es geçerseniz, akşam yemeği planınız istediğiniz gibi gitmeyebilir.

Sonuç olarak, anahtar kelime grupları oluşturma çalışmasının yaptığı şey, pazarlama stratejinize bir adım daha yaklaşmanız konusunda size yardımcı olmaktır. SERP analizi sayesinde, müşterinizi başka bir düzeyde anlayacaksınız, istediğiniz anahtar kelimeler için Google SERP’lerini içeride ve dışarıda bileceksiniz ve o sayfayı birinci sıraya çıkarmak için tam olarak neye çalışmanız gerektiği konusunda net olacaksınız.
Ardından, eksiksiz, takip edilebilir bir içerik planı, aynı içerik hedefleri için çalışan bir uyumlu bir ekip ve en önemlisi, sorunsuz bir şekilde optimize edilmiş içerikle işinizi başarıya ulaştırabileceksiniz.