Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu nedir? (SEO) Birçok insanın merak ettiği sorulardandır. Arama motoru optimizasyonu, web site sayfalarının Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlama çalışmalarının tümünü ifade etmektedir. Arama motoru sorguları, insanların online olarak içeriği keşfetmesinin en önemli yollarından biri olduğundan, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak, web site kullanıcı trafiğini artırmayı sağlayacaktır.

Google’da ya da diğer arama motorlarında, arama motoru sorgu sonuçlarında genellikle sayfanın üst kısmında ücretli reklamları (Adwords), ardından normal sonuçları veya SEO uzmanlarının “organik arama sonuçları” dediği sonuçları verir. Arama motoru optimizasyonu yoluyla elde edilen trafik, ücretli arama yoluyla gelen trafikten ayırt etmek için genellikle “organik arama trafiği” olarak belirtilir. Ücretli arama sonuçları genellikle arama motoru pazarlaması (SEM) veya tıklama başına ödeme (PPC) olarakda bilinmektedir.

Arama motoru optimizasyonunun faydaları

Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlamanın en önemli bir parçasıdır çünkü arama, kullanıcıların web’de gezinmesinin başlıca yollarından biridir.

Arama sorgusu sonuç sayfaları sıralı bir listede sunulur ve bir site bu sıralamada ne kadar üst sıralarda yer alırsa, site o kadar fazla kullanıcı trafiğine sahip olur. Örneğin, tipik bir arama sorgusu için, bir numaralı sonuç, o sorgu için toplam ziyaretçilerin %40-60’ını alırken, iki ve üç numaralı sonuçlar önemli ölçüde daha az trafik elde eder.

Unutmamalı ki internette arama yapanların yalnızca %2-3’ü arama sonuçlarının 3. Veya daha ileriki sayfalara tıklamaktadır. Bu nedenle, arama motoru sıralamalarında en ufak bir sıralama yükselişi bile bir web sitesinin daha fazla trafik almasına ve potansiyel müşterilerine ulaşmasına neden olabilir.

Bundan dolayı, birçok marka ve web sitesi sahibi, sitelerinin arama sonuçları sayfasında (SERP) rakiplerinden daha yüksek görünmesi için arama motoru optimizasyonlarına önem vermelidir. İşte SEO tam da burada değerini ortaya koymaktadır.

Arama motorları nasıl çalışır?

Google gibi arama motorları, herhangi bir sorgu için hangi sayfaların gösterileceğini belirlemek için bir algoritma veya bir dizi kriterleri göz önünde bulundurur.
Bu algoritmalar son derece karmaşık olacak şekilde gelişmiştir ve arama motoru sonuç sayfalarının sıralamasını belirlemek için yüzlerce hatta binlerce farklı sıralama faktörünü birlikte devre sokar. Ancak, arama motorlarının bir sitenin kalitesini ve nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için değerlendirdiği en fazla bilinmekte olan 3 temel metrik vardır:

İnternette var olan web sitelerinden gelen geri bağlantılar, bir sitenin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamasını belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bunun nedeni, web sitesi sahiplerinin düşük kaliteli diğer sitelere bağlantı verme olasılığı düşük olduğundan, bir bağlantı diğer web sitelerinden bir kalite oyu olarak görülebilir. Diğer birçok siteden backlink bağlantısı alan siteler, özellikle onlara bağlantı veren sitelerin kendileri otoriter ise, arama motorlarının gözünde SEO değeri yükselmektedir. (Google’da “PageRank” olarak adlandırılır).

İçerik stratejisi

Arama motoru botları, bağlantılara bakmanın yanı sıra, herhangi bir arama sorgusu ile alakalı olup olmayacağını belirlemek için bir web sayfasının içeriğini de kapsamlı olarak inlemektedir. SEO’nun en büyük kurgularından biri, arama motorlarının kullanıcılarının aradığı anahtar kelimeleri hedefleyen içerik metinleri oluşturmaktır.

SEO’nun üçüncü temel bileşeni Teknik SEO tarafıdır. Web sayfaları HTML ile yazıldığından, HTML kodunun nasıl yapılandırıldığı, bir arama motorunun bir sayfayı değerlendirme yeteneğini etkileyebilir. Sayfanın başlığına, link yapısına ve başlıklarına alakalı anahtar kelimeler eklemek ve bir sitenin taranabilir olduğundan emin olmak, site sahiplerinin sitelerinin SEO alanındaki düzenli kontrollerindendir.

Arama motoru optimizasyonu nedir? Sorusunun diğer bir cevabı da şu olabilir; arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için arama motoru algoritmalarının bu temel bileşenlerinin her birinin optimize edilme çalışmalarına verilen isim.

Arama motoru optimizasyonu teknikleri

Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak, bir sitenin arama sıralamasını iyileştirme sürecinin yalnızca ilk adımıdır diyebiliriz. Aslında bir sitenin daha üst sıralarda yer almasını sağlamak, siteyi arama için optimize etmek için çeşitli SEO tekniklerinden yararlanılması ile ilgili detaylara geçelim:

1. Anahtar kelime araştırması:

Anahtar kelime araştırması genellikle SEO için başlangıç uygulamalarından biridir ve bir sitenin halihazırda hangi anahtar kelimeler için sıralandığına, rakiplerin hangi anahtar kelimelerde sıraladığına ve potansiyel müşterilerin başka hangi anahtar kelimeleri aradığı ile ilgili geniş bir araştırma sürecidir.

Arama yapanların Google aramalarında ve diğer arama motorlarında kullandıkları terimlerin tespit edilmesi, mevcut içeriğin nasıl optimize edilebileceği ve hangi yeni içeriğin oluşturulabileceği konusunda bilgi verir.

2. İçerik stratejisi:

Sektörel bazda hedeflediğiniz odak anahtar kelimeler belirlendikten sonra içerik stratejisi devreye girer. İçerik stratejisi, mevcut içeriği güncellemek veya yepyeni içerik parçaları oluşturmak için kurgulanmış olabilir.

Google ve diğer arama motorları yüksek kaliteli içeriğe öncelik verdiğinden, hangi içeriğin mevcut olduğunu araştırmak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayan ve arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma şansı olan çekici bir içerik parçası oluşturmak oldukça önemlidir.

İyi içeriğin ayrıca sosyal medyada paylaşılma ve bağlantı çekme şansı daha fazladır.

3. Backlink çalışması:

Harici web sitelerinden sağlanan geri bağlantılar (SEO tarafında “geri bağlantılar” olarak adlandırılır) Google ve diğer büyük arama motorlarında temel sıralama faktörlerinden biri olduğundan, yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek arama motoru optimizasyonunun sahip olduğu ana etkenlerden aynı zamanda “arama motoru optimizasyonu nedir?” Sorusunun da cevaplarından biridir.

Bu, iyi içeriği ön plana çıkarmayı, diğer web sitelerine ulaşmayı ve web masterlarla ilişkiler kurmayı, web sitelerini ilgili web dizinlerine göndermeyi ve diğer web sitelerinden bağlantılar çekmek için çalışma süreçlerini içerebilir.

Backlink çalışması gibi site dışı SEO faktörlerine ek olarak, web sitelerinin gerçek yapısını iyileştirmek ve SEO için muazzam faydalar sağlayabilir.

Aynı zamanda bu çalışma tamamen SEO danışmanlarının kontrolünde olan bir çalışma olmalıdır.

Yaygın sayfa içi arama motoru optimizasyon teknikleri arasında, anahtar kelimeleri dahil etmek için sayfanın URL’sini optimize etmek, ilgili arama terimlerini kullanmak için sayfanın başlık etiketini düzenlemek ve görsel optimizasyon için alt bilgi etiketlerini kullanmak yer alır.

Bir web sitesinin meta etiketlerini (meta açıklama etiketi gibi) güncellemek de faydalı olabilir.

Bu etiketlerin arama sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur, ancak SERP’lerden tıklama oranını artırabilir.

5. Kategori yapısı çalışması:

SEO için önemli olan tek şey dış SEO olmadığını söylemiştim, iç linklemeler (web site içi bağlantılar) SEO’da da büyük rol oynar.

Böylece bir arama motoru optimize edici, bir sitenin SEO’sunu, önemli sayfaların bağlantılı olduğundan ve bir sayfanın belirli terimlerle alaka düzeyini geliştirmeye yardımcı olmak için bu bağlantılarda ilgili bağlantı metninin kullanıldığından emin olarak iyileştirebilir.

Bir XML site haritası oluşturmak, arama motorlarının sitenin tüm sayfalarını keşfetmesine ve taramasına yardımcı olmak için daha büyük web siteleri için de çok faydalı olabilir.

6. Semantik SEO çalışması:

Günümüzde SEO uzmanlarının kullandığı başka bir SEO stratejisi, bir web sitesinin anlamsal biçimlendirmesini optimize etmektir.

Semantik işaretleme (Schema.org gibi), bir sayfadaki içeriğin arkasındaki anlamı tanımlamak için kullanılır, örneğin bir içeriğin yazarının kim olduğunu veya bir sayfadaki içeriğin konusunu ve türünü belirlemeye yardımcı olmak gibi.

Anlamsal işaretlemeyi kullanmak, arama sonuçları sayfasında ekstra metin, inceleme yıldızları ve hatta resimler gibi zengin snippet’lerin görüntülenmesine yardımcı olabilir.

Arama motoru sonuç sayfalarındaki zengin snippet’lerin arama sıralamaları üzerinde bir etkisi yoktur, ancak aramadan elde edilen TO’yu (tıklama oranı) iyileştirebilir ve bu da organik trafikte bir artışa neden olabilir.

En iyi SEO araçları

Oldukça teknik bir konu olarak, SEO’nun web sitelerini optimize etmeye yardımcı olmak için güvendiği birçok araç ve yazılım vardır.

Aşağıda yaygın olarak kullanılan bazı ücretsiz Google SEO araçları ve ücretli araçlar bulunmaktadır:

Google Arama Konsolu (Search Console):

Google Arama Konsolu (eski adıyla “Google Web Yöneticisi Araçları” olarak bilinir), Google tarafından sağlanan ücretsiz bir araçtır ve standart SEO araçlarındandır.

Search Console, en iyi anahtar kelimeler ve sayfalar için sıralamalar ve trafik raporları sağlar ve yerinde teknik sorunların belirlenmesine ve düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı:

Anahtar Kelime Planlayıcı, Google tarafından Google Ads ürünlerinin bir parçası olarak sağlanan başka bir ücretsiz araçtır.

Ücretli arama için tasarlanmış olsa da, anahtar kelime önerileri ve anahtar kelime arama hacmi araştırması yapıldığından, anahtar kelime araştırması yaparken yardımcı olabilecek SEO için kullanmak için harika bir araç olabilir.

Ücretli Backlink analiz araçları:

AHREF’ler ve Majestic olmak üzere iki ana bağlantı analiz aracı vardır. Backlink analiz araçları, kullanıcıların hangi web sitelerinin kendi web sitelerine veya rakiplerin web sitelerine bağlantı verdiğini analiz etmelerine olanak tanır ve backlink çalışması sürecinde yeni bağlantılar bulmak için kullanılabilir.

SEO platformları:

Arama motoru optimizasyon çalışmalarında, siteleri optimize etmek için ihtiyaç duyduğu birçok aracı bir araya getiren birçok farklı SEO platformu vardır.

En popüler olanlardan bazıları Moz, BrightEdge, Searchmetrics ve Linkdex’tir.

Bu platformlar, anahtar kelime sıralamalarını izler, anahtar kelime araştırmasına yardımcı olur, sayfa içi ve sayfa dışı SEO fırsatlarını ve SEO ile ilgili diğer birçok görev hakkında sizlere bilgi verir.

Sosyal medya:

Çoğu sosyal medya sitesinin SEO üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur, ancak diğer web yöneticileriyle ağ kurmak ve bağlantı kurma ve ziyaretçi yönlendirme fırsatlarına yol açabilecek ilişkiler kurmak için iyi bir araç olabilirler.

Arama trafiğini optimize etme

Doğru bir şekilde yapılan arama motoru optimizasyonu çalışması, bir web sitesinin aldığı trafik miktarını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olabilir, ancak tüm bu arama trafiği, ödeme yapan kaliteli hedef kitleye dönüşmedikçe bir işletmenin büyümesine yardımcı olmaz. Dönüşüm oranı optimizasyonunun (CRO) devreye girdiği yer burasıdır.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, web sitelerinde değişiklik yapmak ve bunların bir sitenin dönüşüm oranı üzerindeki etkisini ölçmek için A/B testi gibi yöntemlerin kullanılmasını içerir.

Başarılı SEO uzmanları, bir siteye yalnızca trafik çekmenin yeterli olmadığını bilirler, trafiğin siteye ulaştığında nasıl bir etkileşime girdiği de aynı derecede önemlidir.

Kullanıcı dönüşüm oranı optimizasyonu, daha önceleri zor ve oldukça teknik bir süreçti, ancak A/B Testi gerçekleştiren yazılımlar sayesinde, sitenizde dönüşümleri iyileştirmek için testler yapmak, tek bir Javascript satırı eklemek kadar kolaydır.

Hepsinden iyisi, A/B Testi gerçekleştiren sitelerin görsel düzenleyicisi, tek bir kod satırı yazmanıza gerek kalmadan bir sitede değişiklik yapmanıza olanak tanır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Sıkça Sorulan Sorular

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin arama motorlarında organik olarak daha yüksek bir konumda yer almasını sağlamak için yapılan bir dizi teknik ve stratejilerdir. Bu teknikler, web sitenizi arama motoru algoritmaları tarafından daha iyi anlaşılabilir ve erişilebilir hale getirmek için kullanılır.

SEO, web sitenizin daha fazla organik trafik çekmesine yardımcı olabilir. Organik trafik, web sitenize arama motorlarından gelen ücretsiz trafiktir. SEO, web sitenizin arama motorlarında daha yüksek bir sıralama alarak daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olur. Bu da daha fazla potansiyel müşteri ve daha yüksek satışlar anlamına gelebilir.

SEO, web sitenizin teknik, içerik ve bağlantı profili açısından optimize edilmesini gerektiren bir dizi strateji ve tekniktir. Bu stratejiler arasında anahtar kelime araştırması, meta veri optimizasyonu, içerik oluşturma, site haritası oluşturma, arka plan kodlama, sayfa hızı optimizasyonu ve bağlantı oluşturma gibi teknikler yer alabilir.

Anahtar kelime, web sitenizin içeriğinde belirli bir konuyu tanımlayan kelimelerdir. Anahtar kelimeler, SEO stratejilerinde kullanılır ve kullanıcıların web sitenize arama yaptıklarında sitenizi bulmalarına yardımcı olur. Anahtar kelime araştırması, belirli anahtar kelimelerin hangi sıklıkla arandığını ve web siteniz için hangi anahtar kelimelerin en uygun olduğunu belirlemenizi sağlar.

SEO, uzun vadeli bir stratejidir ve sonuçları anında görmek mümkün olmayabilir. Bu yüzden optimizasyon çalışmalarını SEO uzmanı yönlendirmeleriyle periyodik olarak gerçekleşmeniz en doğru çalışma şeklidir.