SEO Danışmanlık Hizmeti

SEO danışmanlık hizmeti, markalar tarafından internet üzerindeki bilinirliklerini artırmak ve sitelerine organik olarak daha fazla kullanıcı çekmek için alınan bir hizmet olarak kısaca açıklayabiliriz. SEO danışmanı, en basit anlatımla, arama motorları konusunda sitelerini uyumlu hale getirmek isteyenlere, hem bilgileriyle hem de çalışmaları ile destek olan kişilere verilen unvan diyebiliriz.

SEO danışmanlık hizmeti almadan da siteleri için SEO çalışması yapılabilmektedir. Fakat bu çalışma ne kadar sağlıklı ve yararlı olur bilinmez. İşinin ehli konusunda uzman ve iş ahlakı üst düzey bir danışmandan yardım almak, sitenin alt yapı oluşumunun sağlamlığı ve de doğru bir kurguda işe başlamanız açısından önemlidir.

SEO danışmanlığı nedir?

SEO danışmanlığı nedir? Sorunun cevabı ise, amacı arama motoru optimizasyonu konusunda belli bir bilgi birikimine ulaşmış kişi veya ajansların, markalarınızın internetteki performansını artırmak ve marka bilinirliklerini yüksek seviyelere çıkarmak, kullanıcı arama eğilimlerine göre içerik planlaması yapmak kısaca sitenizin internet ortamında bundan sonraki yol haritasını meydana getirmek olan bir çalışma bütünüdür.

SEO danışmanlığı yapan kişi ya da ajanslar size bir yol haritası çıkaracakları gibi aynı zamanda bu çalışmaları operasyonel olarak da uygulayabilmektedir.

SEO danışmanlığı nasıl yapılır?

SEO danışmanlığı nasıl yapılır? Sorusundan daha çok, SEO danışmanlığı almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Timuratasoy.com adresinde yer alan bilgileri yakından inceler iseniz bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle danışmanlık hizmeti alırken, nelerle karşılaşacağınız ve nelere dikkat etmeniz konusunda hazırlıklı olmuş olursunuz.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO danışmanlığı, iş hayatında kurumsal olarak bir çok alanda faaliyet gösteren, hedeflerinin ve hedef kitlelerinin genel olarak belli olduğu markaların, web siteleri ile ilgili yapılan SEO çalışmalarına verilen genel bir tanımdır. Kurumsal SEO başlıca 2 bölümden oluşmaktadır.

1- Site içi SEO Çalışması;

Site içi SEO çalışmaları, SEO danışmanlarının ilk olarak ele almaları gereken ve SEO çalışmalarının başlangıç noktasıdır. Markanın internet sitesini arama motorlarına uyumlu hale getirmek için tüm olasılıklar ve varyasyonlar değerlendirilmelidir. İşte bu olasılıkları değerlendirmek için aşağıdaki konular detaylıca incelenir.

 • Anahtar kelime çalışması
 • Sitenin kategorik yapısının düzenlenmesi
 • Heading etiketleme
 • Sayfa başlık ve açıklama metinlerinin belirlenmesi
 • İçerik pazarlama çalışması
 • Site haritası ve robots.txt dosyalarının düzenlenmesi
 • Görsel optimizasyonların yapılması
 • Site hızının kontrolü
 • Sitenin mobil uyumluluğunun incelenmesi
 • SEO raporlama siteminin her ay müşteri ile paylaşılması

2- Site dışı SEO Çalışması

Site genelinde yapılması gereken site içi SEO çalışmaları dışında SEO danışmanlık hizmeti veren kişi veya ajanslar, aynı zamanda site dışında da markanızın bilinirliğini artıracak ve daha çok kullanıcıyı sitenize çekecek olan site dışı SEO çalışmasını da gerçekleştirirler. Bu çalaışmaları başlıklar halinde kısa vermek gerekirse;

 • Backlink çalışması yapmak
 • Sosyal medya ile yönlendirme trafiği sağlamak

Doğru SEO Danışmanlık Hizmeti

Google son güncellemeleri ile artık kendisini aldatmaya yönelik olan tüm çalışmalara karşı son derece sert tutumlar sergiliyor. Geçmişten bugüne arama motorlarını yanıltmaya çalışan ve ilgisiz içerikleri ilgisiz kullanıcıların karşısında getiren siteleri artık farklı yaptırım kararları ile cezalandırmaktadır.

Anahtar kelime kullanımını belirli bir düzeyden fazla tutmak, hem kullanıcı açısından hem de arama motorları tarafından değerlendirildiğinde, çok büyük olumsuz sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilir.  Bu uygunsuz bir yapıdır ve içeriğiniz ne kadar benzersiz olsa da arama motoru botları bu konuyu tespit ettiğinde istenmeyen sonuçlar doğabilir.

Site dışı SEO konusunda değindiğimiz, backlink alımı da aynı şekilde hassas kurallarla çevrilmiş bir alandır. Alakasız sitelerden, uygunsuz içerik paylaşımı yapan domainlerden, otorite puanı düşük olan yerlerden alınan bağlantılar size bir fayda sağlamayacağı gibi aynı zamanda spam skorunuzu da artıracaktır.

Doğru SEO danışmanlık hizmeti alacağınız kişi ve ajansın, yenilikleri, rakipleri ve güncellemeleri yakından takip ettiğinden emin olur. Arama motorları, kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak her geçen değişim geçirmektedir. Bu değişimin dışında kalan siteler ise arama motorları tarafından görünmez hale gelebilir.

Danışmanlık hizmeti aldığınız kişi veya ajans, düzenli olarak sitenin durumu hakkında sizi bilgilendirmeli. Aylık, üç aylık, altı aylık ve senelik olarak sitenin mevcut durumunu grafiksel olarak size raporlamalıdır. Yeterli bilgi alamadığınız bir SEO çalışması size pek fayda sağlamayacaktır.  

İçerik pazarlama çalışmalarında, özelikle kopya içerik kullanımı, siteye büyük bir değer kaybı yaşatması olası bir durumdur. İçerik anahtar kelime çalışmasının yanlış yapılması, potansiyel kullanıcılar yerine alakasız bir kullanıcı kitlesine hitap etme ve bu sayede de içeriğin yer aldığı sayfanın değer kaybı yaşamasına neden olacaktır. Doğru SEO danışmanlık hizmeti, bunun gibi sürprizlerle karşılaşmanıza engel olur.

SEO danışmanlık hizmetinin uzun soluklu bir çalışma olduğunu aklınızdan çıkarmamak gerekir. Tüm bahsettiğimiz başlıklar doğrultusunda, danışmanlık hizmeti veren kişi veya ajans sizin bakış açınızı ve hedeflerinizi daha net anlamış olacaktır.  Doğru yapılmış bir danışmanlık hizmetinin başarı elde etmemesi söz konusu değildir. Siz de markanızı internetteki bilinirliğini artırmak, potansiyel kullanıcılarınıza ulaşmak ve firmanızın marka değerini artırmak istiyorsanız kurumsal SEO danışmanlık hizmetini timuratasoy.com’dan hemen alabilir ve Türkiye’nin en iyi SEO uzmanından, SEO hizmeti konusunda daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO Danışmanlık Hizmeti Sıkça Sorulan Sorular

SEO danışmanlık hizmeti, bir işletmenin veya web sitesinin SEO stratejileri üzerinde uzman görüşüne ihtiyaç duyduğu durumlarda, bir SEO uzmanı tarafından sağlanan hizmettir. Danışmanlık hizmeti, web sitesinin mevcut durumunu analiz ederek, stratejileri ve tavsiyeleri sunarak web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olur.

SEO danışmanlık hizmetleri, anahtar kelime araştırması, site içi optimizasyon, site dışı optimizasyon, içerik stratejisi, raporlama ve analiz gibi bir dizi hizmeti içerebilir. Danışmanlar, web sitesinin ihtiyaçlarını değerlendirir ve bunları hedefleyen özelleştirilmiş bir strateji sunar.

SEO danışmanlık hizmeti, web sitelerinin arama motorlarında daha yüksek bir sıralama elde etmelerine yardımcı olur. Daha yüksek bir sıralama, daha fazla trafik ve dolayısıyla daha fazla potansiyel müşteri demektir. İyi bir SEO stratejisi, web sitesinin daha fazla görünürlük ve itibar kazanmasına yardımcı olabilir.

SEO danışmanlık hizmetinin süresi, web sitesinin ihtiyaçlarına, hedeflerine ve zorluklarına bağlı olarak değişebilir. Bazı projeler sadece birkaç hafta sürerken, bazıları aylarca hatta yıllarca sürebilir. Bir SEO danışmanı, web sitesinin durumunu analiz ederek ve hedefleri belirleyerek projenin süresini tahmin edebilir.

SEO danışmanlık hizmetlerinin maliyeti, danışmanın deneyimine, web sitesinin ihtiyaçlarına ve projenin süresine bağlı olarak değişebilir. Genellikle, SEO danışmanları saatlik veya proje bazında ücretlendirilirler. Maliyet, proje başına birkaç bin dolardan yüz binlere kadar değişebilir.

 1. 21 Aralık 2021

  […] SEO Danışmanlık Hizmeti […]