Web Site Domain Otoritesi Nedir ? Ve Nasıl Artırılır ?

website-domain-otoritesi-nedir

Web Site Domain Otoritesi Nedir? Ve Site Otoritesi Nasıl Yükselir? Sorularına cevaplamadan önce “Arama sıralama faktörleri” konusunda geniş kapsamlı araştırma yapılması önemli bir detaydır. Arama sıralama faktörleri, bunların o sorgu, o anahtar kelime veya o arama ifadesi için en iyi arama sonuçlarını hangileri olduğunu belirler. Site domain otoritesini ele alırken dikkat edilmesi gereken konular, sayfa alaka düzeyi ve backlink ( bağlantılar ) olarak düşünebiliriz. Gelin şimdi bu konuları inceleyelim.

Blog

1- Sayfa alaka düzeyi

Sayfa alaka düzeyi, arama sonuçlarında gösterilmek istediğiniz sorgularla ile sitenizin içeriğinin birbiriyle ne kadar ilgili oldukları anlamına gelmektedir. Arama sorgularında sıralamalarınızı belirleyen en önemli faktörler Sayfa İçi SEO ve Sayfa Alaka Düzeyidir.

SEO Danışmanlık hizmeti veren SEO uzmanları buna alaka düzeyi demektedir. Sıralama faktörlerinin en önemli unsudur. Sayfa alaka düzeyi, içerik, anahtar kelime araştırması ve sayfalardaki kurgu gibi stratejik öneme sahip konuları da kapsamaktadır. Sayfalarınız oluştururken tüm detayları göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

2- Backlink ( Bağlantılar)

Backlink kısaca, internet sitelerinin başka sitelerine referans olması diyebiliriz. Diğer internet sitelerinden bağlantı var mı? Web sitesi diğer web siteleri tarafından güvenilir olarak görülüyor mu? Bağlantı veren internet siteleri sizin içeriklerinizle ne kadar alakalı? Sizin web sitenizden bahsedip, alıntı yaptılar mı? İşte tüm bu bahsettiğimiz soruların cevabı bizi web site domain otoritemizi belirleyen diğer unsurlardır. SEO için rakip analizi yaparken rakip bazlı backlink çalışmasını da ihmal etmeyin. Kendinize rakip gördüğünüz siteler, hangi sitelerden hangi tür bağlantılar almış, iyi tespit edip backlink stratejinizi bu doğrultuda kurgulayın.

Sonuç olarak sıralama faktörlerini belirleyen konuları sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO olarak belirtebiliriz.

Backlink bağlantılarının bir başka anlamı da sitenizin güvenilir olduğudur. Yani bağlantılar güvenilirliktir. Backlink bağlantılarında ne kadar çok sayıda siteden referans gösterilirseniz o kadar iyidir. Peki backlink bağlantısı aldığınız siteler hangi özellikte olmalıdır? Şimdi isterseniz bunu inceleyelim

Backlink aldığınız sitenin bağlantı kalitesi

Backlink bağlantınızın kalitesi çok önemlidir. Sayfa otorite puanı yüksek olan sitelerden gelen bağlantılar çok daha değerlidir. Bu nedenle, sayfa otorite puanı yüksek web sitelerinden gelen bağlantılar, diğer herhangi bir bağlantıdan size daha fazla fayda sağlayacaktır.

Eğer sitenizdeki bir sayfa arama sonuçlarında sıralama alamıyorsa, öncelikle bakmanız gereken sayfa içeriğiniz kalitesi ve alaka düzeyi ya da diğer sitelerden, ilgili sitelerden, medya sitelerinden, sektördeki diğer sitelerden yeterince referans elde edilmediğinden ve buna bağlı olarak arama motorunun güvendiği bir sayfa olmadığından kaynaklandığındandır.

Sayfa otorite puanı

Pagerank yani P.A. bir web sayfası değil, arama sonuçları sayfası da değil, adını Google’ın kurucularından biri olan, bunu bulan kişi olan Larry Page’den alıyor. PageRank, hepimizin bildiği, 1’den 10’a kadar olan sayıydı. Eskiden kullandığımız bu araç çubuğunda görülüyordu.

Artık PageRank’imizi gerçekten bilmiyoruz, bu yüzden gerçekten söyleyemezsiniz. Dolayısıyla, bir sayfanın diğer web siteleri arasında güvenilir olup olmadığını anlamamızın yolu, benzer şekilde interneti tarayarak, kimin kime bağlantı verdiğini görmek ve ardından kendi metriklerini oluşturmak suretiyle PageRank’i taklit eden araçlar kullanmaktır.

Domain ( Alan Adı ) otorite puanı

Bu derecelendirmeyi ölçmenizi sağlayan bir çok araç mevcut. Örnek olarak Moz ‘un kullandığı “Etki Alanı Otoritesi”. Büyük D ve büyük harf A ile yazılmaktadır. Bahsedebileceğimiz diğer SEO araçları da şöyle; SEMrush ‘ın kullanmış olduğu Otorite Puanı adı verilen bir araç mevcuttur. Ahrefs’in Etki Alanı Derecelendirmesini de bu araçlar arasında sayabiliriz. Bir başka popüler araç olan Alexa’nın Rekabet Gücü adında bir aracı da en önemli SEO puanlama araçları arasında yerini almaktadır. Hepsi temelde aynı şeye hizmet etmektedir. Bir sitenin veya bir sayfanın, kendilerine verilen bağlantılar nedeniyle diğer web siteleri arasında güvenilir olup olmadığını göstermek asıl amaçlarıdır.

Demek oluyor ki web sitenize gelen bazı bağlantılar daha değerli ve daha çok faydalı. Size bu türden bağlantılara ulaşmak için, Google patentlerini okuyabilir, deneyler yapabilir veya yalnızca en iyi uygulamaları kullanabilir, SEO uzmanları tarafından aldığınız danışmanlık alabilir ve bazı bağlantıların çok daha değerli olduğuna dair ilk elden bilgiler edinebilirsiniz.

website-domain-otoritesi-nasil-artirilir

Sonuç olarak;

Web site domain otoritesi, sitenizin internet dünyasındaki konumunu ve durumunu belirleyen bir metriktir. Nasıl ki anahtar kelime araştırması yaparken tüm detayları göz önünde bulunduruyorsunuz aynı şekilde backlink stratejinizi de aynı titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Hangi siteler sizden nasıl ve niye bahsettiler? İşte bu soruların cevapları backlink bağlantılarında gizlidir. Spam bağlantılar size olumsuz etki yapacaktır unutmayın. Sektörünüz ve konunuz ile alakalı aynı zamanda otoritesi yüksek sitelerden fazla sayıda bağlantı elde etmeniz size sıralamalarda yukarılara çıkaracağını düşünerek backlink çalışmalarınız planlamanızı tavsiye ederiz.