SEO için Rekabet Analizi Nedir?

seo rekabet analizi nedir

SEO için rekabet analizi yapmanın asıl amacı, rakiplerinizin kullanıcı trafiği hakkında kapsamlı bilgiye ulaşmaktır. SEO çalışmasına yeni başladıysanız veya ilgileniyorsanız, siteniz için daha fazla trafik ve sıralama elde etmek için bu çok önemli bir çalışma şeklidir.

Sektördeki hedefinizin tam olarak ne olduğunu tam anlamıyla anlamanız çok değerlidir, rekabet analizi size çok önemli verileri, güncel ve gerçeğe en yakın şekilde sunmaktadır. Bunları başlıklar halinde belirtmek gerekirse;

  • Hangi anahtar kelimelerin hedefleneceği,
  • Hangi içeriğin oluşturulacağı,
  • İçerik optimizasyonun nasıl sağlanacağı,
  • Backlink stratejinizin nasıl olacağı

SEO rekabet analizi nasıl yapılır?

SEO Rekabet analizi nasıl yapılmalı sorusunun cevabı ve bize sağlayacağı faydalar ise kısaca, sadece bir anahtar kelime aracında veya bir bağlantı aracında araştırma yapmak yerine, rekabet analizi ile rakipleriniz için gerçekten neyin önemli olduğunu tespit eder ve kendi planlamanızda kullanabilirsiniz.

Bu çalışma türü, diğer farklı yöntemler ele alındığında çok daha iyi sonuç verir, çünkü farklı bakış açılarını keşfedip, geliştirilebilir yönlerini kendiniz için yorumlayabilirsiniz.

1. En iyi rakiplerinizi tespit edin

En iyi rakiplerinizi tespit etmek, SEO rekabet analiz çalışmalarında ilk araştırılması gereken konularından başında gelmektedir.

Arama motoru sorgularında bir anahtar kelime yazdığınız ve istediğiniz anahtar kelime için kimin arama sonuçlarında yer aldığını gördüğünüzde muhtemel rakipleriniz içinde bir fikir sahibi olmuş olacaksınız. Kesinlikle işinize yaracak bir yöntemdir.

Örneğin “Elbise” kelimesi, yüzlerde, binlerce anahtar kelime için arama sonuçlarında yer alır ve tüm bu farklı sorgular için tüm rakiplerin kimler olduğunu geniş ölçekte bilmek değerlidir. Manule olarak bunu gerçekleştirmek hem zor hem de zaman kaybı anlamına gelmektedir.

En iyi rakiplerinizi tespit etmek için bir çok  SEO aracı vardır. Ahrefs, SEMrush – binlerce SERP’de sıraladığınız tüm anahtar kelimelere bakmanızı ve ardından gelişmiş metrikleri kullanarak gerçek rakiplerinizin tam olarak kim olduğunu hesaplamanızı söyleyebilecek en önemli SEO araçlarındandır. Aynı zamanda SEO analizi yaparken de en yaygın kullanılan araçlardandır. Bu ücretli SEO araçlarının haricinde ücretsiz Google SEO araçlarından da yararlanabilirsiniz.

2. Anahtar kelime analizi yapın

Anahtar kelime analizi 2. en önemli hususlardandır. Anahtar kelime önemine göre veya aranma hacmine göre bir dizilim oluşturabilirsiniz. Gelişmiş bir anahtar kelime aracı kullanarak sıraladığınız tüm anahtar kelimeleri görebilir ve ardından rakiplerinizin yer aldığı tüm anahtar kelimeleri listeleyebilir ve ardından bu listeleri Excel’de birleştirebilirsiniz.

Daha sonra ise bunu bir e-tabloya çekebilir ve yüksek hacimli anahtar kelimeleri veya değerli ve işinizle alakalı anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz.

Anahtar kelime analizinin bu işin en kritik parçası olduğunu unutmayın. Rakibinizin arama sonuçlarında bulunduğu herhangi bir anahtar kelimeden sonra işletmeniz ile alakalı diğer kelimeleri bulmak ve çalışmalarınız o yönde gerçekleştirmek başlıca hedeflerinizden olmalıdır.

3. Backlink analizi yapın

Backlink analizi yapmanın, özellikle Google SEO için önemi fazladır. Fakat asıl olan bağlantıları nasıl elde ettiğiniz yani kimlerden bağlantı aldığınızdır. Yani, “Rakiplerime bağlanan ama benimle bağlantı kurmayan kim?” diye bir araştırma içine girmelisiniz.

Backlink analizi gerçekleştirmemizdeki asıl hedef, eğer birisi rakibinizle benzer bir konuda bağlantı kuruyorsa, bu tür içeriğe bağlantı verme işinde oldukları için size bağlantı verme olasılıklarının daha fazla olmasıdır.

Rakip analizi çalışmasında önem vermeniz gerek başlıca konulardan biri de sadece tek bir rakip ile sınırlı kalmamanızdır.

Backlink analizinde asıl hedeflenen, birisi birden fazla kaynağa bağlantı veriyorsa ancak size bağlantı vermiyorsa, çok kaliteli, %100 özgün ve üstün içeriğiniz varsa size bağlantı vermeleri daha olasıdır. Backlink alma yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiyi https://www.markanet.net/2021-kaliteli-backlink-alma-yontemleri/ ‘den öğrenebilirsiniz.

Backlink analiz için SEO araçlarından faydalanmak mümkündür. Kendinize veya rakiplerinize olan tüm geri bağlantıları listeleyebilir ve bunları bir elektronik tabloda birleştirebilirsiniz. SEO araçları ile bunları gerçekleştirme oldukça kolay ve pratiktir.

4. En iyi içerikleri analiz edin

En iyi içerik analizini gerçekleştirmek oldukça basittir. Burada hedef, rakiplerinize çok fazla trafik sağlayan veya çok fazla bağlantı kazandıran içerikleri dikkatlice ortaya çıkarmaktır.

En iyi içeriklerin analizini yapmak ile hedeflenen, rakiplerinizin sayfalarına bağlantı veren sitelerin sizin oluşturduğunuz daha iyi içeriklere bağlantı vermeleri, SEO değeri ve kalite puanınız açısından daha verimli olacaktır. Öncelikle rakiplerinizin en iyi içeriğe sahip ve en çok bağlantı aldığı sayfaları tespit etmekle başlayabilirsiniz. Tespit ettiğiniz içeriği yeniden oluşturmak yerine, en iyi hale getirmeye çalışmak sizin için daha uygun bir çalışma planı olacaktır .

En iyi hale getirdiğiniz içeriğiniz ile birlikte, rakip analizinizde bulduğunuz ve o içeriğe bağlantı veren kişilere ulaşırsınız ve onlardan bağlantı talep edebilirsiniz. En iyi hale getirmiş olduğunuz içeriğinizi bağlantı veren siteye gönül rahatlığıyla ulaştırabilirsiniz.

Sonuç olarak;

 Tüm bu çalışmaları ve incelemeleri gerçekleştirdiğinizde elinizde çok değerli veriler bulacaksınız. İlk olarak kendi siteniz için rakiplerinizi daha detaylı analiz edebilirsiniz.

Artık rakip site analizinin nasıl yapıldığını biliyorsunuz. Rakibinizin hangi anahtar kelimede hangi konumda olduğundan, arama sonuçlarında yer alan anahtar kelimesini hacimsel olarak nasıl ayrıştıracağınızdan, oluşturduğu içerikleri ve bu içeriklere almış olduğu backlink bağlantılarını nasıl tespit edeceğinizden kısa bahsettik. Ve artık daha iyi içeriklerle daha kaliteli backlink bağlantılarına nasıl ulaşacağınızı biliyorsunuz.