Google SEO Nedir?

google seo nedir

Google SEO Nedir? Sorusunun cevabı günümüzde en çok önem verilen SEO stratejilerindendir.  Google’un en çok kullanılan arama motoru olduğunu düşünürsek bu durumun ne kadar normal ve dikkat edilmesi gereken bir strateji olduğunu anlamak çok da zor olmaz.  Günümüzde bu popülarite genel olarak % 91 oranında, yani internet kullanan her 10 kişiden 9’u Google arama motorunu tercih ediyor. Tüm bu nedenleri göz önünde bulundurursak Google buna karşılık sık sık yayınladığı güncellemeler ile hem kendini yenilemekte ve hem de kullanıcılara en doğru sonucu getirebilmek için farklı algoritmaları hataya geçirmektedir. Google Arama Motoru algoritmasını düzenli olarak güncellemesinin bir diğer amacı ise manipülasyonlara engel olabilmektir. Peki Google SEO Nedir? 

Optimizasyonu yapabilmek için bazı faktörlere dikkat edilmeli, sitenin yapısı ve içeriği bu ışığında meydana getirilmelidir.

Google SEO Nasıl Yapılır?

Google SEO nedir? Sorusunun en kola cevabı; yukarıda da bahsettiğimiz gibi dünya genelinde aramaların %91 civarı Google üzerinden gerçekleştirilmekte, bunun sonucu olarak en çok çalışma stratejisini Google SEO üzerinden yürütülmelidir. Google SEO stratejisi kullanan sitelerin ilk olarak gerçekleştirmesi gereken ise Google’a uyumlu web siteleri ortaya çıkarmaktır. Peki bu çalışmaların nasıl yapılması gerekir? Öncelikle Google, güncellemeleri ile bilgilendirdiği kriterleri iyi anlamak ve mümkün olduğu ölçüde hatasız uygulamakla başlanmalıdır.

Tüm web sitelerinin birincil amacı, olabileceği en üst konumlarda yer almasıdır. Bu sayede hem prestij hem de kazanç sağlamış olunacaktır.  Google SEO nedir? sorusunun cevabı olarak, tam olarak bahsettiğimiz bu hedefleri yerine getirmek diyebiliriz.

Google SEO Uzmanı

Google için organik SEO çalışmasının faydalarından maddeler halinde bahsetmek gerekirse;

  • Kullanıcı deneyimi bakımından sayfa değerinizi yükseltir.
  • Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar.
  • Organik ziyaretçi trafiğini yükseltir.
  • Site içi SEO sorunlarınızı ortadan kaldırır.
  • Arama motorlarına uyumluluğunu artırır.
  • Arama motoru dostu bir site olmasını sağlar.
  • Sitenin mobil uyumsuzluğu ile ilgili gerekli düzeltmeleri yapar.
  • Site hızını maksimum seviyeye çıkararak kullanıcı deneyimini kaliteli hale getirir.
  • Anahtar kelimeleri doğru kurgulayarak, potansiyel kullanıcıları siteye çeken bir içerik pazarlaması planlaması oluşturur.

Google SEO Teknikleri?

1 – Domain Seçimi

 Google SEO’nun ilk maddelerinden biri domain seçimidir. Domain seçimini doğru kurgulamak sitenizin internet ortamındaki geleceğini şekillendirmek için çok değerli bir faktördür.

Domain seçiminde anahtar kelime kullanımı, Google açısından alaka düzeyini göz önünde bulundurursak en olumlu kurgulardandır diyebiliriz. Diğer önemli kurgulardan biri de branding olarak bilinen markalaşma adına yapılan domain seçimidir. Burada önemli olan marka bilinirliliğini kurgulamaktır.

Çalıştığınız deneyimli bir SEO uzmanı bu konularda size en uygun olan domain seçimini de sağlayacaktır. Doman seçimi ile ilgili daha fazla bilgi almak için https://timuratasoy.com/ iletişim adresinden yararlanabilirsiniz.

2.Anahtar Kelime Araştırması

 Anahtar kelime araştırması; dikkatle ve detaylı bir şekilde araştırılarak yapılmalıdır. Sektörel bazda en çok aranma hacmine sahip kelimelerden, en çok geri dönüş sağlayacak kelimelere kadar çeşitli ücretli veya ücretsiz kelime takip araçlarından yararlanılması gerekir. Unutmayın anahtar kelime SEO ‘nun kilit noktalarından ve SEO kurgusunun temel taşlarındandır.

3- Title ve Description

 Title ve Description siteyle ilgili ilk bilgilerin yer aldığı kısa metinlerdir. Bir sitede mutlaka doğru yapıda bulunması gereken faktörlerdendir. Doğru bir yapıda oluşturulmayan başlık ve açıklama metinleri ile üst sıralara çıkmanız söz konusu olamaz.

Page Title( Sayfa Başlığı) : Web sitesindeki mevcut sayfanın ne ile ilgili olduğuna dair ana başlıkları verir.

Meta Description ( Sayfa Başlık Açıklama) : Mevcut sayfanın içeriği ile ilgili daha detaylı bilgiyi kullanıcılara vermektedir.

4- Sayfa İçerikleri

 Önemli konulardan biri de sayfa içeriğidir. İçerik pazarlama adı verilen içerik yapısı Google’ın önem verdiği kriterlerdendir. İçerik; sitenin ne ile ilgili olduğunu bildiren aynı zamanda kullanıcıların siteyi ziyaret ettiklerinde ne ile karşılacaklarını arama motorlarına önceden bilgi veren metinlerden oluşmaktadır. Arama motoru botları sitenin url yapısından başlayarak içeriğin yapısına kadar kontrollerini gerçekleştirir. Uygun bulursa o büyük kütüphaneye konumlandırır.

5- Mobil Uyumlu Site

 Artık günümüzde mobil kullanılabilirlik bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Akıllı telefonların kullanım oranının yüksekliği bu zorunluluğu da beraberinde getirmekte. Bu durumda sitemizi mobil uyumlu (responsive tasarım) yapmak artık artı özelik değil , zorunlu bir durum haline gelmiştir. Yapılan araştırmalarda mobil kullanımın, desktop kullanıma göre çok fazla olduğunu bize söylemektedir. Türkiye’de kullanıcıların %86,9’unu mobil kullanıcılar oluşturmaktadır.

6- Backlink Bağlantıları

 Arama motorlarında yer almakta olan sitelerden sizin sitenize bağlantı verilmesine, en kısa anlatımla backlink denir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli konu backlink alınan sitelerin kalitesidir. Ayrıca siteniz ile alakalı konuların yer alması, bilgilendirici metinlerin bulunması ve bağlantı linklerinin sayısı dikkat edilmesi gereken diğer konulardır.