Google SEO Çalışma İpuçları 2023

google-seo-calisma-ipuclari-2022

İç SEO İpuçları 2023

• SEO çalışması için sayfalarını test edin.

2023’de en çok dikkat edilmesi konulardan olan web sitenizdeki yer alan sayfaların test edilmesi gerçekten büyük öneme sahiptir.

Sayfa İçi SEO, sitenizdeki içeriğin alakalı olmasını sağlama ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlama sürecidir. İçeriğinizde doğru anahtar kelimeleri hedeflemeyi içerir ve bir içerik yönetim sistemi aracılığıyla 2023 yılında daha fazla kullanıcı trafiğine ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere vereceğimiz fikirler en iyi SEO uzmanları tarafından uygulanmakta olan veya uygulanması gereken bilgilerden oluşuyor.

• Kaliteli SEO deneyimi için yazılarınıza önem verin.

Yazı sayfalarına önem vermek gerçekten çok değerli bir SEO çalışma stratejisidir. Google bu yıl yazı sayfaları ya da yazar sayfaları ve şema işaretlemeleri hakkındaki bazı tavsiyelerini güncelledi. İçeriğin en değerli kısmı olan kaliteli yazı sayfaları benimde üzerinde durduğum ve müşterilerim için uyguladığım SEO çalışmasıdır.

Bu yüzden web sitenizde kaliteli, iyi bir yazı sayfası oluşturmak, diğer web sitelerine verdiğiniz bağlantılar, varsa eğer yazar profilleri, diğer makalelere yapılan bağlantılar hem siteniz SEO değeri hem de backlink çalışması açısından çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

• Google’ın seçtiği başlıklara dikkat edin.

2023’ün en çok tartışılacak konularından biri de Google’ın seçtiği başlıklar olacaktır. Yaptığım araştırmalar ve çalışmalarda gösteriyor ki, Google bir sitenin başlıklarının %60’ını, %70’ini veya %80’ini yeniden yazmaktadır. Bu her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da bunu göz ardı etmek de aynı şekilde istenmeyen sonuçlar doğuracak bir durumdur. Bunu yaptığınızda, kendi başlıklarınız hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Google neden yeniden yazıyor? Başlığım çok mu uzun? Önemli anahtar kelimeleri mi kaçırıyorum? Kafanızdaki bu soruların cevaplarını ancak Google’ın yazdığı yazıları kontrol ederek ve de eğer bu çok anlamsız bir yazı ise baştan düzenleyerek bulabilirsiniz.

Bu nedenle, Google başlıklarını yeniden yazın, bu Google başlıklarını denetleyin ve neler yapabileceğinizi öğrenin.

• Web sitesi içeriğinizde gereksiz abartılardan kaçının.

Web sitesinde ki gereksiz abartılar derken bahsettiğim, süslü anahtar kelimeler, sayfa başlık veya açıklamalardaki gereksiz hikaye anlatımı gibi siteye pek de faydası olmayan metinlerdir.

Örneğin sayfa açıklamasında yer alan ‘’ sabaha karşı okyanus sahilinde, güneşin doğuşunun keyfini çıkarmak için sahile inmiştim’’. Bunun gerekli olmayabileceğini ve hatta SEO çalışması açısında zararlı bile olacağını söyleyebilirim.

Yaptığım çalışmalarda özellikle kategori sayfalarında yer alan açıklama metinlerindeki savurganlığı azalttıkça ziyaretçi sayılarında gözle görülür artışlar yaşandığını tespit ettim.

2023 yılında da Google, kullanıcılara daha faydalı olacak, daha net ifadelerle ortaya çıkmış açıklamaları önemseyeceği kaçınılmaz.

Daha iyi etkileşim, genellikle müşterileriniz için de daha iyidir.

• SEO için SSS sayfalarına önem verin.

2023’de net bir kazanım olacaksa o da SEO için oluşturmanız gereken SSS sayfalarıdır.

SSS’in bu kadar önemli olmasının nedeni, rahatça bunu sağlayabilecek olmanız, uygulanmasının kolay olması ve SERP’lerde bir SSS şeması ile yer alırsanız Google açısından çok değerli bir konuma ulaşacak olmanızdır.

Ufak bir araştırma ile sıkça sorulan sorular sayfalarınızın nasıl SEO uyumlu hale getirebileceğiniz bulabilirsiniz.

• Kullanıcıların sitede kolayca gezinmelerini sağlayın.

Potansiyel müşterilerinizin web siteniz içinde kolayca gezinebilmeleri hem arama motorlarını hem de kullanıcıları memnun edeceğini unutmayın. Site içindeki navigasyon kurgusu özellikle Google gibi arama motorları açısından oldukça değerli bir çalışma olarak yerini almaktadır.

Kullanıcıların siteniz içerisinde kaybolmasını sizler de istemezsiniz. Sonuç olarak bu yıl da aynı şekilde site içi gezinimi kolaylaştırıcı yapılar daha fazla önem kazanacak ve bunun karşılığında, SERP sonuçlarındaki hedeflerine daha da yaklaşacaklar.

Özellikle E-Ticaret SEO hizmeti veren danışmanların bu konuyu atlamamaları çok önemlidir.

Bilindiği üzere arama motorları siteniz ile ilgili ne kadar fazla bilgiye sahip olursa o kadar değerli hale gelir. Yaptığım testler ve çalışmalar sonucunda site içi navigasyon uygulaması ile, arama motorları taradıkları sayfa konusunda çok daha fazla bilgi sahibi oluyorlar ve bu nedenle de daha fazla kullanılabilir hale gelmesini sağlıyorlar.

google-seo-ipuclari-2022

Google SEO için bağlantı optimizasyon ipuçları 2023

Birçok SEO uzmanının bildiği ve üzerinde hassasiyetle durduğu şey, SEO’da sıralamak için bağlantılara ihtiyaç olduğudur, fakat bu bağlantıların ne kadar ve nerelerde olacağı en çok tartışılan konulardandır.

• Dahili bağlantı optimizasyonu

Yalnızca birkaç kaliteli harici bağlantınız varsa, bundan yararlanmanın en iyi yollarından biri dahili bağlantı optimizasyonunuzu optimize etmektir. Optimize edilmiş bağlantı metni altında, çok az bağlantıya sahip sayfalardan bahsediyorum, bunlar olması gereken fakat sıralamada olmayan sizin için çok değerli fırsatlara sahip sayfalar.

Bu nedenle, bir süredir dahili bağlantı optimizasyon denetimi yapmadıysanız, bu yıl bunu yapmanın yılıdır ve elde ettiğiniz dahili bağlantılardan yararlanmanın yolu budur.

• Bağlantılarınızı daha kapsamlı oluşturun.

Daha önce, bir sayfaya bağlandıysanız, sadece URL’ye bağlandınız demek oluyordu. Ancak bağlantılarınızı kapsamlı oluşturduğunuz zaman, belirli paragraflara bağlantı, metin parçaları ve bunlar gibi bağlantılarda artış sağlandığı görülmektedir.

Bununla yapılmak istenen şey, kullanıcıları sayfalarınızla daha etkileşime girmelerini sağlamaktır. Google’a ve diğer arama motorlarına sayfaların çok özel bölümleri hakkında sinyaller vermek için giderek daha popüler bir strateji haline geliyor. Bu, Google’ın son zamanlarda yalnızca tüm sayfayı değerlendirmediği belirli paragraf ve metinleri insanların karşısına çıkardığı için daha önemli olduğu anlamına gelmektedir.

Bu nedenle, yalnızca URL’ye bağlantı oluşturmak yerine sayfa içerisindeki metinler ve paragraflara bağlantı oluşturmak stratejinizin bir parçası haline gelmeli, aynı zamanda yükselme açısından çok fazla değere sahip olduğu da gözden kaçırılmamalı.

• Yeniden yönlendirme hatalarından kaçının.

Büyük bir web sitesine sahip olduğunuzu düşünelim, ve bu sitesinin karmaşık sinyaller gönderen binlerce yönlendirmesi olduğunu farz edelim. 301,302,404.. gibi. Bu durum arama motorları tarafından tam anlamıyla bir kafa karışıklığı demek oluyor. Aynı zamanda da tarama bütçesine olumsuz yönde etkileri olacağını unutmamalı.

Dolayısıyla, büyük bir siteniz veya çok sayıda yönlendirmeye sahip küçük bir siteniz varsa, bu yıl yeniden yönlendirme denetimi üzerinde daha fazla vakit harcamalısınız.

Google SEO çalışması 2023

• Domain otoritesi optimizasyonu.

Domain otoritesi, Google’ın sitenizi başkalarının sizin hakkınızda söylediklerine göre değerlendirebileceği veya fikir alabileceği bir metrik olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne kadar doğru bir örnek bilmiyorum ama daha iyi anlaşılması için vermek istiyorum, günümüz koşullarından aşı karşıtı iseniz ve diğer web sitelerinden bu konuyla alakalı çok fazla tepki alıyorsanız, Google sizi aramadan kaldırabilir.

Google kalite ve otorite değerlendiricileri, domain otoritesi araştırması yapmak için genellikle diğer web sitelerine bakar ve Google’ın aynı şeyi algoritmik olarak da yapabileceği hatta yaptığı bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle, web site domain otoritesi SEO denetim sürecinizin bir parçası haline gelmektedir, diğer siteler sizin hakkınızda ne diyor, inanılmaz derecede olumlu mu, inanılmaz derecede olumsuz mu işte tüm bu soruların cevapları domain otoritesi verilerinin içinde bulunuyor.

Özellikle, e-ticaret firması iseniz veya tıbbi tavsiyelerde bulunuyorsanız, sizin için web site domain otoritesi biraz daha önemlidir.

• Önemli Web Verileri (Core Web Vitals) optimizasyonu.

Önemli Web Verileri optimizasyonu yani Core Web Vitals hakkında 2021’de çok konuştuk ve tartıştık. Bununla ilgili olarak Google büyük bir güncelleme duyurmuştu, geniş kapsamlı bir güncelleme olarak oldukça dikkat çekmişti. Peki bu güncelleme Google’ın düşündüğü kadar işe yaramış mıydı? Bana sorarsanız Google’ın açıkladığı şekilde pek işe yaramadı.

Google’ın Önemli Web Verilerini yayınlamasıydı ve bazı siteler bir artış gördü, diğer siteler bir düşüş gördü, ancak düşündüğümüz kadar yoğun değildi. Birçok site bu konuda gerekli önlemleri ve çalışmaları gerçekleştirdi. Ama 2023’de Önemli Web Verileri optimizasyonu konusunda geçen yıl ki kadar endişelenmemize gerek olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Gerçekleştirdiğim bazı çalışmalar sonucu, yavaş sitelerin hala sıralamada olduğu ve hızlı sitelerin de üstünde yer aldığını gördüm. Ama Core Web Vitals güncellemesinden çıkardığım en önemli sonuç, her zaman hız için optimize etmeliyiz, ancak belki de 2023’de Google’ın tavsiyesine dayanarak bunu mümkün olduğunca problem haline getirmemize gerek yok.

• AMP Optimizasyonu

Daha az zaman ayıracağımız diğer bir konuda AMP optimizasyonu. 2022, birçok sitenin AMP sayfalarını kullanmayı bıraktığını gördüğümüz yıldı. Bunun nedeni, Google’ın artık en iyi haberlerinde bir sıralama faktörü olarak buna ihtiyaç duymamasıdır. Hız bakımından oldukça başarılı bir çalışma olabilir ancak birçok şirket, bu sıralama artışını elde etmek için web sitelerinin iki farklı sürümünü sürdürmeye çalışmanın stresini yaşıyordu. Pek çok site, “İki farklı sürüme sahip olmak istemiyoruz, çok fazla ek yük, çok fazla iş yükü’’ diye olaya bakmaya başlamışlardır. Belki de hiç haksız sayılmazlardı.

Bu nedenle, halen daha AMP sayfaları oluşturmak için vakit harcıyorsanız 2023 SEO stratejinizden bu çalışmayı çıkarabilirsiniz.

• Yerel SEO optimizasyonu

Yerel SEO optimizasyonu ile ilgili olarak, yerel bir siteniz varsa ve 2023 için bir numaralı SEO ipucu olan tek bir şey, Google İşletme Profili kategorilerinizi optimize olacak.

Google İşletme Profili kategorilerinizi denetleyin. Gerekli optimizasyonları hemen gerçekleştirin. Bu çalışma sizi yerel SEO konusunda oldukça avantajlı hale getirecektir.

• Favicon optimizasyonu

SEO en baştan başlar mantığı ile benim bir diğer tavsiyem favicon optimizasyonu. Neden favicon optimizasyonu?

Geçtiğimiz yıllarda da çok tartışılan bir konu olan favicon optimizasyonunu bir çok kişinin halen daha ciddiye aldığını düşünüyorum. Arama sonuçlarının %50’den fazlası, site simgenizin gösterildiği bir cep telefonunda gerçekleşir ve insanlar bu favori simgelerini pek fazla dikkate almaz. Unutmayın iyi bir favicon dikkat çekebilir. Sizi çok yoğun bir SERP’de sıfırlayabilir ve bunu sadece birkaç pikselle yapar.

İyi bir site simgesi, tıklama dönüşüm oranınızı yüzde bir veya iki oranında artırabilir, bu değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Peki iyi bir favicon nasıl olmalıdır? İyi bir site simgesi genellikle parlaktır, genellikle yüksek kontrastlıdır ve dikkatinizi arama sonuçlarınıza çeker. Favicon’unuzu optimize etmek için bu sebepler yeterlidir diye düşünüyorum.

SEO uzmanlık kariyer ipuçları 2023

2023 yılı için SEO çalışmalarınız, SEO stratejilerinizin yanı sıra kendiniz için yani SEO uzmanlık kariyeriniz için de bir şeyler söylemekte yarar olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda bir Python furyasıyla karşılaştık, peki Python dışında bu yıl ne öğrenmelisiniz?

• Google Analytics 4 (GA4)'ü öğrenin

Özellikle bu yıl Google Analytics 4 üzerinde daha fazla duracağınız bir yıl olabilir. GA4, geleneksel Google Analytics’in yerini alan üründür.

Bunu çok daha fazla müşteri hesabında göreceksiniz. İnsanlara biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Bazı metrikler farklı şekilde karşınıza geliyor ama incelediğinizde çok önemli verilerin olduğunu fark edeceksiniz. Temelde hemen çıkma oranının yerine katılım metrikleri yer almış gibi, bu çok değerli bir yenilik çünkü birçok SEO uzmanı hemen çıkma oranına biraz fazla odaklanmış durumda ve katılım daha temsili, bütünsel bir yol olabilir.

Çok önemli kişilerin verdiği Yeni Nesil Google Analytics kurslarına katılın, böylece bu toplantılara katılabilirsiniz ve bu raporları sunabilir ve neden önemli olduğunu daha net anlayabilirsiniz.

• İyi bir SEO uzmanı olarak değerinizi ortaya koyun.

Son olarak, kariyerle ilgili son ipucu, daha fazla değerinizi ortaya koymak olacak. 2023, SEO hizmetleriniz için daha fazla ücret alacağınız yıl olabilir. Freelancer SEO uzmanı veya SEO danışmanlık hizmeti veriyorsanız, emsallerinize kıyasla ne kadar ücret ödediğinizi araştırmanız çok kolay.

Unutmayın genel olarak SEO hizmetleri, özellikle yüksek kaliteli SEO hizmetleri tüm dünyada her geçen gün daha da değerlenen bir hizmet kolu. İyi bir SEO uzmanı olarak değerinizi ortaya çıkarmak elinizde. Şirket içinde çalışıyorsanız, maaşınızı değerlendirmenin ve hak ettiğinizi aldığınızdan emin olmanın zamanı gelmiş olabilir, özellikle de iş arkadaşlarınız kadar maaş almıyorsanız veya yeterince temsil edilmeyen bir grubun parçasıysanız. Bu durumu düzeltmek için 2023’de çok fırsatınız olacaktır.

• Kaliteli SEO çalışması ile kullanıcıların karşısına çıkın.

2023’nin son ipucu, kaliteli SEO çalışması gerçekleştirerek potansiyel kullanıcılarınıza güzel bir deneyim yaşatın. Bu, kullanıcılarınızı tatmin etmek anlamına gelir. Birisi Google’da veya başka bir arama motorunda arama yaptığında ve kendilerine bir sonuç listesi sunulduğunda, tıklıyorlar, ne olmak istediklerini arıyorlar, aradıklarının sizin sitenizde olduğuna emin olun.

Neden kaliteli SEO çalışması? Çünkü sitenize tıkladıklarında aradıklarını bulacaklardır. Kullanıcı memnuniyetini üst seviyede tutun ki, sitenizi tekrar gördüklerinde, onlara cevabı verdiğiniz için ilk tıklayacakları siz olacaksınız. Kullanıcılarınız için harika deneyimler sağlayın. Potansiyel kullanıcılarını iyi analiz edin ve her zaman Google’da daha üst konumları hedefleyin.