Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

anahtar kelime araştırması nedir

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun en önemli çalışmalarından biridir. Bir web sitesinin sıralamasını istediği detaylı bir anahtar kelime listesi oluşturmak için yaptığı çalışma da diyebiliriz. Anahtar kelime araştırması için, web sitesi sahiplerinin istedikleri kitleyi ve arama motorlarını incelemeleri gerekir.

Kullanıcılar belirli bir ürün, hizmet, işletme veya kuruluş türünü ararken Google’a hangi arama terimlerini yazar? Ve ne bulmayı amaçlıyorlar? Bu liste ile web sitesi sahipleri, sitelerine daha yüksek kaliteli trafik çekecek içerik oluşturabilir.

SEO Anahtar kelime araştırması, siteniz internette varlığını sürdürdüğü sürece periyodik aralıklarla yapılması çok önemlidir.

anahtar kelime aratirmasi nasil yapilir

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Doğru anahtar kelime araştırması önemlidir çünkü potansiyel ziyaretçilerinizin hangi arama terimlerini kullandığını daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Anahtar kelime araştırma çalışmalarında, ürünlerini veya sayfalarını tanımlarken tek bir kelime kümesi kullanan web sitelerinin hedef kitleleri tamamen farklı arama terimleri ile sorgulama yaptıklarına oldukça fazla bir şekilde rastlıyoruz. Bunun sonucu olarak, anahtar kelime kullanımındaki verimsizlik nedeniyle potansiyel müşteriler bu web siteleri ile karşılaşamıyor. Detaylı bir ücretsiz SEO analizi gerçekleştirerek anahtar kelime boşluklarını tespi edebilirsiniz. Bunun için Ücretsiz SEO Analizi Nasıl Yapılır? sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Örnek vermek gerekirse, bazen bir web site sahipleri, bir ürüne çok fazla arama sorgusu gerçekleştirilmeyen anahtar kelimeleri kullanmayı tercih eder. Bu bir pazarlama stratejisi olabilir: ve oldukça iyi bir dönüşüm oranı elde edebilirsiniz. “Tatil evleri” yerine “yazlık ev kiralama” terimini kullanırsanız öne çıkabilirsiniz. Fakat unutmayın ki çok az insan [tatil evleri] arar. SEO kurgunuzu bu terim için optimize ederseniz, muhtemelen bu anahtar kelimede iyi bir sıralama elde edersiniz. Ancak, kullanıcı trafiğiniz “yazlık ev kiralama” kelimesinden düşük olacak ve potansiyel kitlenizin büyük bir bölümünü başka anahtar kelimeler kullandıkları için aldığınız verim de düşük olacaktır. “SEO için Anahtar Kelime Çalışmasının Önemi “ sayfamızdan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çok fazla tercih edilmeyen ve arama yapılmayan terimleri optimize etmenin bir anlamı olmadığını muhtemelen anlayacaksınız.

Kapsamlı anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizle aynı kelimeleri kullanmanızı sağlar ve bu, web sitenizi optimize etmek için harcadığınız tüm çabayı çok daha değerli hale getirir. Ayrıca, arama amacına bakarak hedef kitlenizin tam olarak ne aradığını öğrenebilirsiniz. Bu sorgular, kaliteli içerik şeklinde bir cevap almalıdır.

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araçları, anahtar kelime araştırma çalışmalarında sizlere yol gösterecek en önemli kaynaklardandır. En çok tercih edilen anahtar kelime araştırma aracı Google olmakla beraber bir çok yardımcı araç bu konuda çok önemli hizmetler sunmaktadır.

Başlıca anahtar kelime araçları şunlardır;

  1. Google Ads Keyword Planner (Ücretsiz)
  2. Keyword Tool (Ücretsiz versiyonu sınırlıdır.)
  3. Semrush (Ücretsiz versiyonu sınırlıdır.)
  4. Ahrefs ( Ücretli)
  5. Ubbersuggest (Ücrestiz versiyonu sınırlıdır.)
  6. Meet Keyword Explorer 

 

Anahtar Kelime Araştırmasının Temel Kavramları

Anahtar kelime araştırma çalışmasına başlamadan önce, temel kavramlarını iyi anlamamız oldukça önemli. Hem Site içi SEO hem de Dış SEO tarafı için değerli bir çalışmadır.

Odak anahtar kelime veya anahtar kelime, sitenizdeki belirli bir sayfanın arama motoru sonuç sayfalarında potansiyel ziyaretçilerinizin karşısına çıkmasını istediğiniz kelime veya kelime grubudur. Kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yaparak odak anahtar kelime grubunuzu belirlersiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, ana anahtar kelimelerden daha spesifiktir ve aranma hacmi daha düşüktür. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin amacı ve hedefleri nettir. Daha uzun ve daha spesifik arama terimleri, daha az rekabet seviyesinde olduğundan, onlar için sıralama yapmak daha basit olacaktır. Bu terimleri arayan daha az kullanıcı olsa da, dönüşüm oranları oldukça yüksektir.

Anahtar kelime stratejiniz, anahtar kelime araştırması sonucu elde edeceğiniz bir sonuçlar listesidir. Örneğin, hangi içeriklerden verim almayı düşünüyorsunuz? Jenerik anahtar kelimeye mi yoksa uzun kuyruklu anahtar kelimeye mi odaklanacaksınız? Hangi sayfanızda ne amaçla kullanacaksınız? Bilgilendirici bir yazı mı, e-ticaret sitenizdeki bir kategori sayfası için mi ya da tanıtım yazısı mı yayınlayacaksınız?

Arama amacını araştırmak asıl önemli olan nokta burasıdır: Bir kullanıcının gerçekte ne istediğini veya neye ihtiyacı olduğunu iyi anlamamız gerekmektedir. Sadece anahtar kelimelere bakmıyorsunuz, aynı zamanda bir kullanıcının bilmek, yapmak veya satın almak istediği ürünün ya da hizmetin çıkış kaynağını da bilmemiz bizim doğru bir SEO stratejisi planlamamıza yardımcı olacaktır. İçeriğiniz, arama sorgusu gerçekleştiren kullanıcıların ulaşmak istediği hedeflere doğru bir şekilde çözüm bulmalıdır. İçerik stratejisi denizlen kavram bunu ifade etmektedir.