SEO Uzmanı ile Çalışmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli? – 8 Madde

web-site-hizi-nasil-arttirilir

SEO Uzmanı ile Çalışmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli? 8 Maddede açıklamak gerekirse;

 1. SEO Uzmanlığı
 2. SEO Uzmanlık Deneyimi
 3. SEO Çalışma Örnekleri
 4. SEO için Anahtar Kelime Araştırma Stratejileri
 5. SEO için Backlink Stratejisi
 6. SEO İçerik Stratejisi
 7. SEO Çalışma Raporlama Yöntemleri
 8. Müşteri Sadakati

1- SEO Uzmanlığı

Günümüzde SEO uzmanlığı yapan ve SEO danışmanlık hizmeti veren 10.000’den fazla dijital pazarlama ajansı olmasına rağmen, sadece SEO danışmanlık hizmeti veren değil, arama motoru optimizasyonu alanında uzmanlaşmış bir SEO uzmanı seçmenizi tavsiye ederim. Sadece SEO alanında hizmet veren, yoğunlaşan ve SEO konusunda markalara hizmet vermek için organize olmuş firmalarla çalışmanızda büyük fayda vardır. Tüm dijital pazarlama hizmetlerinde en iyi ise, büyük bir ihtimalle hiçbirinde yeteri derecede uzman değillerdir. Ana iş kolu SEO olan pazarlama ajanslarını tercih edin.

2- SEO Uzmanlık Deneyimi

Bir SEO firması ile çalışmaya başlamadan önce bakılması gereken diğer önemli konu ise SEO uzmanlık deneyimidir. Minimum 10 yıldan fazla sektörde yer alan ve başarılı SEO iş tecrübesine sahip SEO ajansları ve SEO uzmanlarını değerlendirmenizi öneririm. Nedeni ise çok basit, bildiğiniz gibi SEO uzun soluklu bir çalışmadır. Markanız ile ilgili SEO çalışmaları doğrultusunda, iyileştirmek ve geliştirmek için birkaç yılı olduğunu belirtmeli ve iş planını ona göre yapmalıdır. Günümüzde birçok SEO ajansı, hizmet vermeye başladıkları ilk 5 yıl sonunda başarısızlar ise eğer yok olup gitmektedirler. Minimum 10 ve daha fazla deneyimi olan SEO uzmanları, işleri ilgili gerekli hedeflere ulaşmış, başarılı SEO çalışmaları gerçekleştirmiş ve bunun sonucu olarak yeterli müşteri sadakatini yakalamış olduklarını ifade etmektedir.

3- SEO Çalışma Örnekleri

İşletmeniz hangi sektörde yer alıyorsa, SEO uzmanı ile anlaşma yapmadan daha önce aynı sektördeki hizmet verdiği markaya ilişkin örnek çalışma stratejilerini ve sonuçlarını görmenizde yarar vardır. SEO çalışma örnekleri, aşağıda belirttiğim SEO temel performans göstergelerinde (KPI’lar) net veriler içermelidir: Genel organik görünürlük (Toplam Gösterimler), Sıralamalar, Organik Trafik ve Organik Hedef Tamamlamaları (Dönüşümler). Bununla birlikte Google My Business sonuçlarında gelen verileri içerebilir: Arama Görünürlüğü, Harita Görünürlüğü, Web Sitesi Tıklamaları, Yol Tarifi İçin Tıklama ve Aramak İçin Tıklamalar. Bu SEO KPI’larının performansı, sektörden sektöre ve şirket boyutuna göre büyük ölçüde farklılık gösterebilir, ama genel olarak bu hedeflerin en 2 veya 3’ünde %50 ile %300 arasında bir yükseliş aranmalıdır

4- SEO için Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi

Bir SEO kampanyasının uygun şekilde hazırlanması, uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahiptir. SEO uzmanının araştırma planlamasının, iş modeliniz ve ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında derinlemesine bir anlayış kazanma tarafında eksiksiz olduğundan emin olun. Bu konuda nasıl bir çalışma yapacağını veya strateji yürüteceğini sorun ve detaylı bilgi almaya çalışın. Hedef anahtar kelimeleri tespit etmek için hangi metrikleri kullanıyor? Arama hacmi dikkat ediliyor mu? Alaka düzeyi doğru yapılıyor mu? Rekabet analizi gerçekleştiriliyor mu? SEO kampanya hedeflerinizi başarı için doğru bir şekilde konumlandırabilmeleri için rekabetinizi tam olarak anladığından emin olun.

5- SEO için Backlink Stratejisi

Bağlantı oluşturma, arama motoru optimizasyonunun en çok dikkat edilmesi gereken, bir o kadar da önemli stratejilerinden biridir. Çalışmayı düşündüğünüz SEO uzmanının spam olmayan ve yüksek kaliteli bağlantı kurma yöntemlerine sahip olması önemlidir. Her türlü spam veya eski tip düşük kalitedeki backlink stratejilerinden tamamen uzak durulmalıdır, örneğin: her tür bot, yorum bağlantısı, forum bağlantısı, vb. SEO şirketinin uyguladığı bağlantı kalite standartlarını tartışın. Minimum etki alanı yetkisine sahip web sitelerinden bağlantılar mı arıyorlar? Çok düşük sayfa otoritesine sahip web sitesi sayfalarından bağlantılar mı arıyorlar? Konuk gönderileri veya reklamlar yapıyorlar mı? Geniş bir bağlantı edinme stratejisine sahip, bağlantı oluşturmaya farklı bir açıdan yaklaşan bir SEO uzmanı ile çalışmaya başlamanızı öneririm.

seo uzmanı ile çalışmaya başlamadan önce nelere dikkat edilmeli

6- SEO İçerik Stratejisi

İçerik her zaman SEO açısından çok değerlidir ve arama motoru optimizasyonunun kritik bir parçasıdır. Çalışmayı düşündüğünüz SEO danışmanına şirketiniz için içerik stratejisinin ne olduğunu sorun. Web sitenizin kategori yapısının kurulması, sayfaların oluşturulması, içeriğin yazılması ve optimize edilmesi gerekebilecek ek ürünler veya hizmetler ile ilgili bilgi alın. SEO uzmanına web sitenizin blog stratejileri hakkında sorular sorun. Nasıl bir blog sayfası oluşturulmalı? Ne sıklıkta paylaşımlar yapılmalı? Blog yazı başlıkları nasıl tespit edilmeli? En iyi SEO uzmanları, genel SEO kampanyalarının bir parçası olarak stratejik içerik optimizasyon stratejilerine sahiptirler. Seçtiğiniz SEO uzmanının bu konuda iyi bir SEO stratejisi olduğundan emin olun.

7- SEO Çalışma Raporlamaları

Raporlara ve istatistiklere bakmak bazı insanlar için son derece anlamsız olabilir. SEO uzmanı ile çalışmaya başlamadan önce, SEO raporlamalarının nasıl olduğunu mutlaka görün. SEO raporlarını hangi periyodlarla paylaşıyorlar? Online olarak şeffaf bir şekilde SEO iş akışını takip edebilmeniz için bir panoları veya ortak bir klasörleri mevcut mu? SEO ilerleme verilerinize bir pano aracılığıyla istediğiniz zaman erişmenizi sağlayan bir SEO uzmanı ile çalışmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 1. Genel organik görünürlük veya gösterimler. Bu, Google Arama Konsolu ( Search Console) ve Bing Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla izlenebilmektedir.
 2. Anahtar kelime sıralaması. Hedef anahtar kelimeler belirlenmeli. SEO danışmanınız, bu anahtar kelime grubu için net sıralama ilerlemesi sağlamalıdır.
 3. Organik trafik istatistikleri. Organik ziyaretçiler en iyi Google Analytics ile izlenir. SEO şirketiniz size organik trafiğinizle ilgili tüm istatistikleri özetleyen bir rapor sunmaladır.
 4. Organik dönüşümler. Organik dönüşümler de en iyi Google Analytics hedefleri bölümünde izlenir. Çalışmayı planladığınız SEO uzmanı, dönüşümleri veya hedef tamamlamaları ve bu hedeflerin değerini doğru bir şekilde kurgulayıp sizlere bilgi vermelidir. Takip edilecek ana hedefler, telefon görüşmeleri, form gönderimleri, e-ticaret satın alımları veya bir düğme tıklaması veya teknik inceleme indirme gibi belirli olaylardır. SEO ajansının SEO raporlarını yorumlamanıza nasıl yardımcı olmayı planladığını ve yapacaklarını iyi anlayın. Unutmayın sizinle paylaşılan SEO raporları doğru bilgileri içermeli ve anlaşılır olmalıdır.

8- Müşteri Sürekliliği

Çalışmaya başlamayı düşündüğünüz SEO ajansı ile ilgili bilgi almanız gereken son konu, uzun zamanladır destek verdiği bir müşteri portföyüne sahip olup olmadıkları. Bu konu, müşteri olan markaları o SEO uzmanının hizmetlerine ne kadar süreyle bağlı kaldığının iyi bir göstergesi demektir. SEO müşteri sürdürülebilirlik oranları söz konusu olduğunda, bazen metriği aylara karşı yüzdeye dönüştürerek daha iyi anlaşılır hale getirebilirsiniz. İyi bir SEO danışmanına müşteri süreklilik oranlarının ne olduğunu sorarsanız ve onlar “%96” gibi bir yüzde metriğiyle yanıt verirse, “ortalama müşteriniz sizinle ne kadar süredir çalışıyor” sorusunu da tekrar iletebilirsiniz. Benim tecrübelerim doğrultusunda bu süre, “ortalama 22 ay” olmalıdır. İyi SEO uzmanı için ortalama elde tutma oranının genellikle %94-98 arasında olduğunu gözlemledim, bu da SEO uzmanının çalıştığı markalarını ortalama 1,5 ila 2+ yıl tutmaları gerektiği anlamına geliyor.