Ücretsiz SEO Analizi Nasıl Yapılır? 10 İpucu

ucretsiz seo analizi

SEO analizi, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralama potansiyelinizi geliştirmek için web sitesindeki tüm fırsatları sizlere ayrıntılı bir şekilde bildirmektedir. Sitenizi denetlemeyi ve arama motoru botları için nerede optimize çalışmalarına ağırlık vermeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Ücretsiz SEO analizi ile, SEO stratejinizin hangi yönlerinin işe yaradığını ve anahtar kelime sıralamanızı ve iyileştirmenizi engelleyen en büyük hatalarınızın ya da eksiklerinizin neler olduğunu kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

ucretsiz seo analizi nasil yapilir 10 ipucu

Ücretsiz SEO Analizi Neden Önemlidir?

Yapılan ücretsiz SEO analizi sonucu hedeflemeler, potansiyel kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak ve içeriğiniz ile ziyaretçilerin kullandığı arama terimleri arasındaki alakayı göstermek için sitenizin içeriğini ve teknik yönlerini nasıl en az seviyeye indirebileceğiniz konusunda size detaylı veriyi sağlar.

Daha kolay bir anlatımla, daha üst konumlarda yer almak, erişiminizi artırmak, organik trafik çekmek ve işletme hedeflerinize ulaşmak için bir SEO analizi olmazsa olmaz çalışmalardandır.

SEO Analiz ile kesinlikle boşa kürek çekmediğinizi bilmeniz gerekmektedir; bu çalışma ile hem zamandan tasarruf edersiniz hem de hedefleriniz için en doğru kararları vermiş olursunuz. 

İyi bir SEO uzmanı tarafından kapsamlı bir SEO analizi çalışması yapmadan, sitenizin SERP’lerdeki sıralamasını iyileştirmek için en iyi kararları vermek olanaksızdır diyebiliriz.

Site İçi SEO analizi nasıl yapılır?

Sayfa içi SEO’yu en iyi şekilde analiz etmek oldukça detaylı ve kapsamlı bir çalışmadır. Sayfa içi SEO analiz sürecine dahil olan birçok kriter mevcuttur, ancak iyi bir şekilde hazırlanan kontrol edilmesi gereken başlıkların yer aldığı liste ile sitenizi doğru bir şekilde optimize ettiğinizden emin olmak için SEO denetiminizi kolayca yapabilirsiniz.

Öncelikle, site içi SEO’da yer alan unsurlarla anlatımımıza başlayalım.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, daha fazla trafik elde etmek için bir web sayfasını arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme sürecini ifade eder. On-page, hem o sayfadaki içeriği, hem sayfa yapısını hem de kod yapısını kapsamaktadır.

Sayfa içi SEO çalışması oldukça önemlidir çünkü web sitenizin potansiyel müşterilere nasıl katkı sağladığı konusunda arama motorlarına gerekli olan tüm bilgileri verir. Özetle, sitenizin hem arama motoru botları hem de kullanıcılar tarafından daha iyi algılanmasına ve tanınmasına yardımcı olur.

İyi kurgulanmamış bir SEO analizi, sitenizin organik arama yoluyla bulunmasının önüne geçebilir. Bundan dolayı, SEO analizini nasıl gerçekleştireceğimizi ve mevcut sayfa SEO kriterlerine uyum sağlayacak biçimde nasıl kurgulayacağınızı bilmeniz önemlidir.

Tabii ki SEO çalışmaları sayfa içi SEO ile kısıtlı değil. Bunun dışında, dış SEO’yu nasıl analiz edeceğinizi de öğrenmelisiniz.

Site dışı SEO analizi nasıl yapılır?

Sayfa dışı SEO’nun sizin için önemini daha iyi anlayabilmek için aşağıda daha fazla bilgiye ulaşabilir ve kendi dış SEO kurgunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, bir web sayfasının arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için sizin ve ekibinizin web siteniz dışında yaptığı SEO faaliyetlerini kapsayan bir çalışmadır. Dış SEO, dahili bağlantı ağı kurma, harici bağlantı oluşturma, blog sayfalarından link alma ve yerel haber sitelerinden bağlantı alma gibi bir çok kriteri içermektedir.

SEO kurgunuza sayfa dışı SEO çalışması yapmak, sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) en üst sıralarda yer almasına büyük oranda destek olur. 

Ücretsiz SEO Analizi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 10 İpucu

1. Google'da Mevcut Durumunuzu Tespit Edin.

Web siteniz Google’da nasıl konumlanıyor? SERP’deki ortalama sıralamanız nedir?

SEO analizinin ilk adımları, genel olarak sitenizinin değerlendirmesini doğru bir şekilde yapmaktan geçmektedir. Web sitenizin arama motorları sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü iyi anlayın. Google sizi hangi kapsamda değerlendiriyor öncelikle bunu ortaya çıkarın.

2. Sayfa URL'leri ve Meta Açıklamaları kontrol edin.

Sayfa URL’leri, sayfadaki içeriği tanımlamalı ve mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır. Örneğin, ” Ücretsiz SEO analizi nedir ve Ücretsiz SEO Analizi Nasıl Yapılır?” başlıklı makalemiz, “ucretsiz-seo-analizi-nedir-ve-nasil-yapilir” şeklinde basit bir URL’ye sahip olmalıdır.

Sayfa URL’leriniz uzun veya sayfa ile alakası bulunmuyorsa, arama motoru botlarının sayfada ne olduğunu daha iyi anlamasını sağlamak için bunları SEO uyumlu hale getirmeye çalışın. Ancak, bu çalışmayı yaparken eski URL’lerin indeks aldığını gözden kaçırmamalısınız ve gerekli önlemleri almalısınız.

Fakat bu konu meta açıklamalarda daha esnektir. Meta açıklamalarını belirli periyodlarla değiştirebilirsiniz. Meta açıklamalarınız, sayfanız ile alakalı olmalı, anahtar kelime kullanılmalı ve sayfanızın ne hakkında olduğunu detaylı bir şekilde özetlemelidir. Meta açıklamaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilir ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

ucretsiz seo analizi nasil yapilir

3. Başlıkları ve Başlıkları Analiz Edin.

Sayfa başlık metinleri çarpıcı olmalı ve kullanıcılara doğru bilgiler vermeli. Hem başlıklarınızda hem de açıklama metinlerinde, sayfanız için alakalı ve uygun odak anahtar kelimelerini kullandığınızdan emin olun.

Yüksek arama hacmine sahip jenerik anahtar kelimelerin sıralamasının zor olabileceğini unutmayın, bu sebepten dolayı biraz daha rekabet düzeyi düşük olan ve bir SERP’in ilk sayfasında görünme şansınızı artıracak uzun kuyruklu bir anahtar kelime araştırması yapın.

4. Geri Bağlantıları Kontrol Edin.

Gelen bağlantılar veya geri bağlantılar olarak da adlandırılan backlink bağlantıları, sitenize başka bir siteden verilmiş referans bağlantılardır. Geri bağlantılar, arama motorlarına web sitenizin güvenilir bir kaynak olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir, bu nedenle arama motoru sıralama faktörü olarak değerlendirilir.

Web sitenize kimin bağlantı verdiğini anlamanıza yardımcı olması ve arama sıralamalarınızı iyileştirmek adına gerekli aksiyonları almanız için backlink analinizi gerçekleştirin.

5. Otorite ve Sitenizin Spam Puanınızı Analiz Edin.

Otorite puanı az olan yetkili web sitelerinden çok sayıda gelen bağlantınız varsa, bu sizin otorite puanınızı düşürecek bir faktördür. Bu nedenle, gelen bağlantılarınızı analiz ederken, bu tür düşük puanlı yada işlevi olmayan bağlantılarla ilgili düzenlemeleri yapın.

6. İç Linkleme Ağını Kontrol Edin.

İç linkleme, ziyaretçilerin web sitenizdeki sayfalarda gezinmesine kolaylık sağlamak için sitenizdeki diğer URL’lere bağlantı vermeyi kapsayan bir çalışmadır.

Kısacası iç linkleme arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olacak oldukça yararlı bir SEO taktiğidir. Bununla birlikte kullanıcı deneyim puanınızı da yükseltmeye yardımcı olacaktır.

7. Bozuk veya Kırık Linkleri Kontrol Edin.

Bozuk ya da kırık bağlantılar kullanıcı deneyimini etkiler ve bu da SEO çalışmanıza olumsuz yönde etki eder, bu nedenle sitenizdeki 404 ya da 503 bağlantılara önem verin.

Bozuk bağlantıları düzeltmek için, URL yapılarını tekrar gözden geçirebilir veya bozuk sayfa ile alakalı bir URL’ye 301 redirect yönlendirmesi yapabilirsiniz.

8. Web Sitenizin İçeriğini Analiz Edin.

Web site içeriği, web sitenizin daha üst sıralamada yer alması için büyük bir öneme sahiptir. Web sitenizdeki içeriklerin özgün olup olmadığını kontrol edin ve hata gördüğünüz takdirde gerekirse arama motorlarının taramasını engelleyin.

Bununla birlikte içeriğinizin yüksek kalitede ve SEO uyumlu olduğundan emin olun. Bu kontrollere en popüler sayfalarınızdan başlayın.

9. Görsel Optimizasyonları Yapın.

Arama motoru botları resimlerinizi görsel bazda tarayamadığından, resimlerinizin görünümü ve işlevleriyle ilgili bilgi verebilmek için görsellerinizi uygun alternatif metinler ekleyerek optimize edin.

10. Sayfa Hızınızı Kontrol Edin.

Web site sayfa hızı, sıralamanızı etkileyecek faktörler arasında en önemlilerindendir. Direkt olarak etkilemese bile kullanıcı deneyim puanınızı artırma adına oldukça hassasiyet göstermeniz gereken bir kriterdir. Web site hızınızı artırmak için gerekli olan tüm seçenekleri gözden geçirin ve en doğru optimizasyonu uygulayın.