Web Sitenize Ücretsiz Optimizasyon Yapmanın 5 Yolu

wen sitenize ucretsiz optimizasyon yapmanın 5 yolu

Kendinize web sitenizi nasıl geliştireceğinizi sorduğunuzda aklınıza ilk gelmesi gereken şey tabii ki SEO optimizasyonudur. Herkes gibi siz de, üst sıralarda yer alacak, kullanıcı trafiği yüksek, geri dönüşüm oranı iyi ve daha fazla gelir sağlamanıza yardımcı olacak bir web sitesi istiyorsunuz. Tüm bu saydıklarımız, uygun şekilde optimize edilmiş bir web sitesiyle mümkün olabilir.

Web sitenize ücretsiz optimizasyon yapmanın yolları;

 1. Anahtar kelime araştırması yapın
 2. Basit site yapısı oluşturun
 3. Açılış sayfası oluşturun
 4. Web sitenizi mobil kullanım için optimize edin
 5. Site hızını kontrol edin

 

Ücretsiz SEO Çalışması Nasıl Olur?

Ücretsiz SEO çalışmalarına, alternatif metin kullanma, içerik oluşturma ve ayrıntılı anahtar kelime araştırması gibi basit yöntemlerle başlamak en basit başlama yoludur. Bütçeniz ne olursa olsun, web sitenizin optimizasyonuna zaman ayırmanız ve dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca herkes bir yerden başlar ve üstelik web sitenizi tamamen ücretsiz olarak optimize edebilirsiniz.

1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

En verimli optimizasyon her zaman anahtar kelime araştırması ile başlar . Anahtar kelime araştırması, hem markanızla alakalı hem de Google’da hacmi yüksek olarak aranan kelimeleri ve kelime öbeklerini bulma sürecidir.

İşin sırrı ise birçok kullanıcının aradığı ve aynı zamanda çok fazla rekabetin olmadığı anahtar kelimeleri bulmaktır. İşte bu kısım çok fazla araştırma ve zaman gerektiriyor. Anahtar kelimeleri tespit etmek için SEO analiz araçlarından yararlanmanız şart diyebiliriz. Aksi takdirde doğru verilere ulaşmanız mümkün olmayabilir.

2. Basit Site Yapısı Oluşturun

Site mimarisi anlaşılması zor bir kavram olabilir, ancak web sitenizi optimize etmenin bir diğer önemli adımıdır. İnsanlar sitenizde kolayca gezinemiyorsa, anahtar kelimelerinizin ne kadar doğru kurgulandığı veya sunduğunuz hizmetin ya da ürünün ne kadar uygun fiyatta olduğu önemli değildir.

İşe başlamadan kategori yapınızı, sitenizin hayata geçmeden nasıl görünmesini istediğinize dair bir fikriniz olmalıdır. Kategori yapısını yani site haritasını iyi tasarlayın, hangi sayfaların nereye gitmesi gerektiğini, neden oraya gitmesi gerektiğini ve kullanıcıları doğru yere yönlendirmeyi çok iyi planlayın.

Basit bir web site oluşturmanın ve maliyetleri düşürmenin yolları;

 1. Uygun maliyetli web site:

  İyi bir alt yapıya sahip birçok kişi, WordPress veya diğer ücretsiz sağlayıcılardan yararlanıp, tek sayfalık bir web sitesi oluşturabilir.
 2. Taraması kolay web site:

  Tarama, web sitesi alanında fazlaca göreceğiniz bir kelimedir ve Google’ın sitenizi gözden geçirme ve ne olduğunu anlama sürecini ifade eder. Google, anahtar kelimelerinizi belleğine atar ve sayfaları kendi veri tabanlarında indeksler. Ne kadar çok ve gereksiz sayfanız varsa, Google’ın hedeflerinizi anlaması ve ürünlerinizi hedef kitlelerine sunması o kadar zor olur.
 3. Web site hızı:

   Sayfa hızı, Google sıralaması ve kullanıcı tutma süreleri için büyük bir faktördür. Sitede bir sürü karmaşık öğeniz varsa, yükleme süreleri artacak ve hemen çıkma oranları da aynı şekilde artacaktır.

3. Açılış Sayfaları Oluşturun

Her web sitesinin, kullanıcının ziyaret etmesi için bir yere ihtiyacı vardır. Sosyal medya profillerinizden trafik çekmek için temel pazarlama becerilerini kullanıyorsanız, onlara satış yapmadan veya teklifinizi tanıtmadan önce tıklayabilecekleri bir açılış sayfasına ihtiyacınız olacaktır. Açılış sayfanızdaki doğru kurgu, renkler ve satışa giden yol, sosyal medyada olduğu gibi aynı olmalıdır.

4. Web Sitenizi Mobil Kullanım İçin Optimize Edin

Dünya genelinde kullanıcılar büyük bir çoğunluğu artık düzenli olarak akıllı telefonlarını kullanarak internette geziniyorlar. Böyle olunca da mobil uyumluluk her zamankinden daha önemli bir hal almaya başlıyor.

Bu, kullanıcıların web sitenize nasıl gelebileceğini dikkatlice düşünmeniz ve bunu tasarımınıza ve düzeninize dahil etmeniz gerektiği anlamına gelir; bu, web sitesi oluşturma konusunda doğru yapıda değilseniz kullanıcılara bu durum karmaşık gelebilir.

Günümüzde, makul fiyatlı web sitesi barındırıcılarının çoğu, hizmetlerinde yerleşik olarak mobil optimizasyona sahiptir. Kenarları kesik olmayan, tüm butonları çalışan, her bağlantının çalıştığı, her şey hem bilgisayardan hem de telefondan rahatlıkla okunabilen bir web sitesi meydana getirebilirsiniz.

Web sitenizi bir süredir cep telefonunuzdan ziyaret etmediyseniz, şu anda her şeyin çalışıp çalışmadığını bir kez daha kontrol edin (ve çalışmıyorsa bazı şeyleri değiştirin). 

Rakiplerinizi inceleyip rakip analizi yaptığınızda da bu gerçeklik gün gibi karşınıza çıkacaktır.

5. Site Hızını Kontrol Edin

Google, “ PageSpeed ​​Insights ” adlı ücretsiz bir araç sunar. Bu araç ile URL’nizi arayın ve sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiğini kontrol edin. 

Hız testi ile ilk etapta tam bir hız optimizasyonu sağlamanız mümkün olmayabilir. Fakat test sonucu karşınıza çıkan sonucu değerlendirebilirsiniz. Derecelendirmeler hız testi sayfasında size verilmektedir. Ayrıca site hızınızı engelleyen öğeleri de detaylı bir şekilde görmeniz mümkün.