SEO Çalışması

seo calismasi nedir

Hedeflenen kelimeler, sorgular ya da terimlerle web sitenizin Google, Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorları sonuç sayfalarında alakalı arama sonuçlarının en üstünde bulunmasını sağlamak anlamına gelen bir çalışmaya SEO çalışması denir.

Örneğin, İstanbul, Şişli’de bir giyim mağazanız varsa SEO, potansiyel müşterilerin “Şişli’deki giyim mağazaları” araması yaptıklarında işletmenizi bulmasına yardımcı olabilir.

SEO Çalışması Nedir?

SEO çalışmasına yeni başladıysanız, ana sayfanızın başlığına (giyim mağazası örneğinde) “Şişli’deki En İyi Giyim Mağazası” kelimesini eklemenin işletmenizin web sitesinin SEO’sunu büyük ölçüde etkileyebileceğini düşünüyor olabilirsiniz.

Bu, firmanızın bulunmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynasa da, SEO, ana sayfanızda yalnızca bu ifadeyi kullanmaktan çok daha fazlasını kapsar. Şu an bu kavram size biraz karışık gelebilir, SEO çalışmasının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için bu yazıyı okumanızda çok büyük yarar var.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Site İçi SEO Çalışması

SEO çalışması kapsamında, bir web sitesini arama motorları için tamamen uyumlu hale getirmenin hem teknik hem de teknik olmayan birçok kriteri mevcuttur. SEO Eğitimlerinde de sıklıkla bu kavramlardan bahsedilmektedir.

Peki site içi SEO çalışması nasıl yapılır? Sayfa içi SEO, iç yapısını ele alırken, sayfa dışı SEO çalışmasına zemin hazırlamak anlamına da gelmektedir. Markanet.net sitesinden sayfa içi sıralama faktörleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz!

Web sitenizin arama motorları sonuç sayfalarındaki konumunu iyileştirmek için sayfa içi SEO çalışması sayesinde web sitesinde optimize edebileceğiniz çok önemli faktörler bulunmaktadır.

  1. Web sitenizdeki sayfalara ait meta title (sayfa başlıklarını) ve meta description (sayfa açıklama metinlerini) geliştirmek, web siteniz hakkında arama motorlarına ve potansiyel ziyaretçilerinize daha fazla bilgi verme anlamına gelmektedir.
  2. Web sitenizdeki iç linkleme ağını oluşturmak, hem arama motoru botlarının hem de ziyaretçilerinizin siteniz içerisinde daha fazla sayfayı gezmesine hem de böylelikle daha fazla vakit geçirmelerine imkan tanır.
  3. Görsel optimizasyonu yaparak, arama motoru görsel sonuçlarında kullanıcıların karşısına rahatlıkla çıkabilirsiniz. (Örnek: En iyi SEO uzmanı aramasını gerçekleştirdiğinizde karşınıza çıkan görsel sonuçlar bu çalışmanın doğal sonuçlarıdır.)
  4. Kullanıcıların en çok arama yaptığı terimlerle web sitenizin içeriğindeki herhangi bir sayfa başlığı geliştirmek, o sayfanın daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. (Örnek: “Şişli’deki En İyi Giyim Mağazası”)

Sayfa Dışı SEO Çalışması

Sayfa dışı SEO çalışması ise biraz daha detaylıdır, çünkü bu tür arama motoru optimizasyonu internette yer alan diğer web siteleri ile alakalı bir durumdur.

Diğer web siteleriyle yönlendirmeler ya da geri bağlantılar oluşturmak olan sayfa dışı SEO çalışması yapma konusunda yapabilecekleriniz oldukça kısıtlı ve önemlidir. Backlink çalışması, diğer web sitelerine bağlantı vermek ve başka web sitelerinin size aynı şekilde geri bağlantı vermesi diye kısaca açıklayabiliriz. Arama motorları gözünde otorite puanları yüksek olan web sitelerinin bağlantı kurmak isteyeceği son derece verimli içeriği oluşturmak ilk hedefleriniz arasında yer almalıdır.

Sayfa dışı SEO çalışmasının diğer iki önemli kriterinde, beğeniler, paylaşımlar ve takipler gibi sosyal medya yönlendirmeler yer almaktadır. Özgün ve son derece verimli içerikle dolu otoriter bir web sitesi, kaliteli geri bağlantılara ve dolaylı olarak da arama motorları gözünden güvenli ve kaliteli bir site olmaya olanak tanımaktadır.

İçerik Pazarlaması

SEO çalışmasının en önemli kriterlerinden biri olan içerik pazarlaması tamamen web siteniz için oldukça verimli, yüksek kaliteli içerik oluşturmakla bağlantılıdır.

Peki verimli içerik olarak nitelendirilen kavram nedir ve SEO çalışmasındaki önemi nedir?

Web sitenizde yer alan herhangi bir blog makalesi, sosyal medya içeriği, videolar veya infografikler başlıca bazı değerlere sahip olmalıdır: özgün, ilgi çekici, bilgilendirici ve alakalı. Bir düşünün! Kimsenin görmek istemediği içerikle dolu bir web sitesi ne kadar faydalı olacaktır…. Bu bahsettiğimiz değerlere sahip içeriklerin tamam sektörünüzle ve markanızın amacıyla ilgili olması en fazla dikkat etmeniz noktalardan biridir.

Oluşturduğunuzu ve web sitenize eklediğiniz herhangi bir içeriğin, insanların sayfalarınızı dolaşıp okuması veya daha da iyisi, paylaşması veya sizden bahsetmesi için yeterince çarpıcı ve dolu bir içeriğe sahip olduğundan emin olun. İçerik pazarlaması aynı zaman Google SEO çalışmasının en önemli faktörlerinden biri olan, hemen çıkma oranınızı (sitenizdeki bir sayfayı görüntüledikten hemen sonra ayrılan kişilerin yüzdesi) minimuma indirir ve Google tarafından olumlu deneyim puanları ile ödüllendirilirsiniz.

Bununla birlikte, içeriğinizde sektörünüzle ya da web site konunuzla ilgili çok sayıda yüksek hacimli, alakalı anahtar kelime veya arama sorgusuna yer vermek, Google tarafından çok değerli bir iş çıkardığınız anlamına gelecek ve bu da sayfanızın arama motoru sonuç sayfalarındaki konumunu iyileştirecektir. Burada önemli olan anahtar kelimeleri olması gerektiği gibi kullanıp spam bir iş ortaya çıkarmamaktadır.

Google SEO çalışmasında, özellikle gereğinden fazla anahtar kelime kullanırsanız web sitenizi cezalandırır ve bu da doğrudan sırlamanızı etkiler. Örnek vermek gerekirse, tek bir metin satırında “Dağ Bisikletleri, BMX Bisikletleri, Bisikletler, Yarış Bisikletleri, Arazi Bisikletleri” şeklinde bir kullanımı tercih etmeyin. Bu kelimeleri tüm metninize yayarak kullanmanız doğru olan SEO çalışmasıdır.

semrush ornek calisma

SEO Çalışması Neden Yapılır?

Web sitenize SEO çalışması yapma konusunda bilmeniz gereken en önemli başlık, web sitenizi bir gecede iyileştirmeyeceğinizdir. SEO çalışmasının geri dönüşü biraz zaman alacaktır. SEO Nasıl yapılır? sorusundan önce SEO çalışması neden yapılır? diye düşünüyor olabilirsiniz.

SEO çalışması ya da arama motoru optimizasyonu daha uzun vadeli bir süreçtir ve düzgün bir şekilde işine önem veren bir SEO uzmanıyla çalışılarak, web sitenizi ziyaret eden organik trafik miktarını periyodik olarak artırabilir ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu sebeplerden dolayı, SEO çalışmasına yeni başlıyorsanız dijital pazarlama stratejinizde SEO ‘ya en büyük yeri ayırmanız markanız adına yapacağınız en önemli yatırımlardan biri olacaktır.

Web sitenize SEO uyumlu içerik girişi yapmaya başladığınızda, ana sayfanız da dahil olmak üzere sitenizdeki birçok sayfanın arama sonuç sayfalarındaki (SERP) konumu iyileşmeye başlayacaktır.

Bunun sonucu olarak, sayfanızı yavaş yavaş alakalı aramalarda Google arama sonuçlarının en üstüne çıkartacak ve potansiyel müşteri ya da ziyaretçilerinizle buluşturacaktır. Organik trafiğiniz arttığında, satışlarınız artacak ve özellikle bazı müşteriler markanız hakkında iyi yorumlar bırakırsa, daha fazla kullanıcı ile güven oluşturmaya ve bağlılık ilişkileri kurmaya başlayacaksınız.

Belli bir zaman sonra, web siteniz daha popüler ve güvenilir hale gelerek ve Google’ın algoritması sizi daha fazla tanıyacak. Böylelikle web sitenizi potansiyel olarak arama sonuçlarının ilk sıralarına çıkaracak.  Tüm bu sonuçları göz önüne aldığınızda sizce SEO çalışması yapmanız gerçekten önemli mi?